V letošním roce se již po čtyřiatřicáté v areálu olomouckého výstaviště konala jarní etapa nejstarší československé květinové výstavy – Flora Olomouc. Tisíce pestrobarevných cibulovin a zjara kvetoucích dřevin přilákaly do stejnojmenného areálu během čtyř výstavních dní zhruba 58 000 tuzemských ale i zahraničních návštěvníků.
Hojnou účast mezinárodní výstavy neovlivnila ani absence centrálního výstavního pavilonu A, který se momentálně podrobuje dlouho připravované celkové rekonstrukci
Nejatraktivnější se již tradičně stala hlavní expozice. Architekti se pro tentokrát při jejím projektování nechali inspirovat 440. výročím založení nejstarší moravské alma mater – Univerzity Palackého v Olomouci.
Květinová přehlídka z více než šesti tisíc kusů balkónových, řezaných i hrnkových květin, okrasných stromů a keřů nesla název „Vivat Academia“ a připomínal historii i současnost osmi fakult olomoucké univerzity.
Soutěžní klání
Jubileem se inspirovala i floristická soutěž v aranžování květin pořádaná Svazem květinářů a floristů ČR. Přední čeští a moravští floristé, rozdělení do dvou kategorií, měli za úkol zhotovit gratulační kytici pro rektora univerzity a nádobu k ozdobení prostoru auly. Zlatou medaili za první místo v seniorské kategorii si z Olomouce odvezla Pavla Trojanová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Nejpůsobivější kytici pro rektora v juniorské kategorii zhotovila Adela Murínová ze Strachotína.
Tradičně se také soutěžilo i o nejhezčí výstavní expozice. V sekci do 15 m2 získala prvenství Česká zahradnická akademie Mělník, v kategorii expozic od 16 do 50 m2 se nejvyššímu ocenění těšili nizozemští zahradníci firmy Jansen´s Overseas B. V.
Pro děti a mládež připravili členové Českého zahrádkářského svazu (ČZS) druhý ročník floristické soutěže o hvězdu floristiky. Soutěžní práce byly po celou dobu trvání veletrhu prezentovány v pavilónu H v rámci expozice ČZS zaměřené na výstavu narcisů a skalniček spolu s dětským bludištěm plným hádanek.
Pestrá přehlídka
Volné plochy výstaviště patřily veletrhu zahradní mechanizace Hortifarm spolu s jarními zahradnickými trhy, kde své produkty prezentovalo přes 460 českých ale i slovenských a polských výrobců.
Pozornost příchozích byla právem soustředěna rovněž na nizozemskou expozici posetou pěti tisíci kusy jarních cibulovin. Nechyběly tu tulipány, narcisy, modřence ale i ozdobné keře, pestré vřesy, vřesovce a rododendrony, vše doplněné přehlídkou bonsají, kaktusů a sukulentů.
V rámci výstavy se návštěvníkům naskytla možnost prohlídky sbírkových skleníků s exotickou květenou a sousedící botanické zahrady Univerzity Palackého.
Nejstarší a největší tuzemská výstava květin Flora Olomouc se koná také v létě, její letní etapa je letos naplánována na 15. až 18. srpna.
Jana Lapáčková