03.02.2009 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Japonské javory – pestrá paleta podzimních barev

K mimořádně krásným opadavým listnáčům patří skupina japonských javorů. Jsou velice oblíbené pro svůj vysoký stupeň ozdobnosti během celého roku. Jemná textura listů, které mají schopnost se během vegetačního období překrásně vybarvovat, dodává rostlině elegantní vzhled. Svoji dekorativní hodnotu neztrácejí ani v zimním období, kdy po opadu listí vyniknou křivky hustých větviček i jemnost a ušlechtilost kmenů.

V současné době jsou pěstovány stovky kultivarů japonských javorů, které se vzájemně odlišují svou velikostí, celkovým habitem, tvarem a barvou listů i barevnou proměnou během roku. První barevný efekt přichází na jaře, když se objevují rašící lístky. Podle kultivaru javoru mohou být červené, karmínové, oranžové, růžové, světle zelené. V létě pak barvy u plně vyvinutých listů přecházejí v odstíny zelené, žluté, červené a na podzim se rozzáří pestrou paletou oranžových, karmínově červených, purpurových a žlutých odstínů. Mohou mít keřovitý tak i stromovitý charakter růstu, větvičky rostou vzpřímeně nebo se kroutí, přepadají dolů a vytváří deštníkovitou nebo hřibovitou korunu. K oblíbenosti japonských javorů přispívá i jejich výšková variabilita. Dorůstají jak do výšky jednoho metru až po stromy vysoké osm až deset metrů. Méně vzrůstné kultivary najdou své uplatnění při osazování atriích, nádob, předzahrádek, skalek nebo pěstování jako bonsai. Vyšší kultivary jsou v prakových výsadbách vysazovány především jako solitery, kdy nejvíce vynikne jejich habitus. Skupinová výsadba japonských javorů v menších prakových plochách dokonale navodí iluzi lesa.

Země původu
Země východní Asie, odkud tyto javory pocházejí, jsou známy láskou a hlubokým filosofickým a estetickým vztahem k přírodě, stromy a květiny zde mají svou symboliku. Javory jsou zde symbolem podzimu, pro své ojedinělé čarokrásné zabarvení listů v tomto období. Jsou obdivovány pro jemné bohaté listoví v létě.
První rostliny javoru dlanitolistého byly v Čechách vysazeny v polovině 19. století v Královské oboře, později pak v Průhonickém parku. Pro svou krásu se rychle rozšířily i do dalších parků, arboret a brzy i do soukromých zahrad.
Pojmenování „japonské javory“ není botanicky nejsprávnější, ale je vžité a respektované. Do této bohaté skupiny javorů zahrnujeme především Acer palmatum – javor dlanitolistý, Acer japonicum – javor japonský, Acer sieboldianum – javor Sieboldův, Acer shirasawanum – javor shirasawanum, Acer Buergerianum – javor Buergerův. Občas k nim bývá řazen i americký javor Acer circinatum – javor okrouhlolistý.

Nároky na stanoviště
Ve své domovině – v Japonsku, Číně a Koreji, rostou v horských lesích, pro které je typická vysoká vzdušná vlhkost. V našich podmínkách je pro javory optimální stanoviště místo s mírným vzdušným polostínem, s dopoledním a pozdně odpoledním sluncem v blízkosti vodních ploch. Na prudkém slunečním úpalu dochází k poškození listů, ve stínu ztrácejí barevné kultivary svou zajímavou barvu. Stanoviště by mělo být chráněno před silnými větry, jsou citlivé i na teplý a suchý vítr. Javory s dobře vyzrálým dřevem snesou mrazy do – 20 0C. Mladší rostliny chráníme před mrazem suchým listím nebo chvojím. Doporučuje se chránit především kořenový systém, který je u javorů velice mělký. Velice nebezpečné je prudké slunce v předjaří, kdy může dojít k předčasnému rašení a následnému poškození pletiv a pupenů mrazem, z tohoto důvodu je nutné v tyto slunečné dny javory zastínit rohoží nebo hustší sítí.

Nároky na půdu
Na půdu nejsou javory příliš náročné, negativně však reagují na přítomnost vápníku v půdě, nesnášejí trvale zamokřené a jílovité, nepropustné půdy. Javorům nejlépe vyhovuje polopropustná zahradní půda s lehce kyselou reakcí. Na živinami zásobených půdách nevyžadují přihnojování.V chudých použijeme vyvážená komplexní hnojiva, která aplikujeme v jarních a prvních letních měsících, pozdější přihnojování ovlivňuje vyzrálost pletiv, na kterých závisí odolnost rostlin vůči nízkým teplotám. V případě přehnojení mohou také barevné kultivary ztratit svoji barvu. Pokud jsou pěstovány v těsné blízkosti jezírek a potůčků, musí být zaručeno dobré provzdušnění a odvodnění půdy.

Výběr a výsadba
Při nákupu by měl být stromek v dobrém zdravotním stavu, bez škůdců, měl by mít drobné a vybarvené listy. Kořeny by měly být při vyjmutí z květináče dobře zakořeněné, světlé, zdravé, přiměřeně silné, nikoliv scvrklé, černé, zahnívající. Místo po roubování by mělo být zaceleno bez znatelných zaschlých špalíků. Koruna stromku by měla být hustě olistěna, dobře zavětvena, se základními větvemi přiměřeně silnými ve spodních proporcích a postupně slabšími směrem nahoru. Nákup a výsadbu javorů, pokud jsou v kontejneru, můžeme provádět po celé vegetační období. Přednost však dáváme jarní výsadbě. Javor přes léto v půdě rychle a dobře prokoření a je tak odolnější pro první zimní období, které může být kritické. Nízké teploty mohou v zimě mělce kořenící a špatně zakořeněný javor vážně poškodit. První rok po výsadbě proto raději vždy chráníme kořeny krytem z chvojí nebo suchým listím. Stromek v kontejneru před výsadbou dobře zalijeme, aby se případně přeschlý kořenový bal při vyklopení nerozpadl.
Hloubku výsadby volíme stejnou, v jaké byl stromek zasazen v kontejneru. Pokud potřebuje oporu upevníme ho k opěrnému kůlu. Kmínek můžeme také zabezpečit proti ohryzávání zvěří.

Pěstební nároky
K zalévání japonských javorů přistupujeme velice citlivě, zajistíme jim dostatek vláhy, ale nepřemokřujeme substrát. Zaléváme raději v ranních a podvečerních hodinách nejlépe vodou, která neobsahuje vápník. Při zalévání v prudkém poledním slunci dochází často k popálení listů. S přibývajícím podzimem zálivku omezujeme jen na období delšího sucha. Přílišná zálivka na podzim negativně ovlivňuje podzimní vybarvení listů.
U bujně rostoucích kultivarů můžeme koncem května nebo začátkem června tvarovat korunu řezem výhonů. Další řez pak provádíme v polovině července. Řezné rány u silnějších větviček ošetříme stromovým balzámem. Nářadí k řezu je nutné desinfikovat jako ochranu proti přenosu virových, bakteriálních a houbových chorob. V důsledku nedodržení výběru vhodného stanoviště pro javory – dostatečná vzdušná vlhkost, propustná půda, pH půdy, jsou javory napadány houbovými chorobami. Je to především verticillium alboatrum napadající cévní svazky, které pak nemohou transportovat živiny. Mladé výhony pak rychle vadnou a následně usychá celá větvička. Napadené větvičky je nutné rychle odříznout až na zdravé dřevo a ošetřit balzámem.

Rozdělení javorů
Acer palmatum – javor dlanitý, (dlanitolistý)
Javor pocházející z horských lesů Japonska, Číny a Koreje kde roste v propustných, vlhkých, kyselých až neutrálních půdách. Má keřovitý nebo stromovitý charakter růstu, dorůstá výšek 8 – 10 m. Listy jsou hluboce laločnaté, až 10 cm velké. Javor dlanitý se řadí mezi velice ušlechtilé keře, které nesmí chybět v žádné zahradě japonského stylu, je známo několik stovek vynikajících kultivarů, které dělíme do následujících skupin.
1. skupina: Palmatum
– kultivary mají zelené listy, které mohou mít červené okraje
(cv. ´Acutum´,´Aureum´, ´Kiyohime´, ´Tennyo no hoshi´, atd)
– kultivary s purpurově-červenými listy, které vybledávají do temně zelené barvy.
(cv.´Atropurpureum´, ´Nigrum´, ´Purpureum´, ´Shin deshojo´, atd.)
– kultivary s variegátními listy s růžovými, krémovými nebo bílými znaky.
(cv.´Aureo-variegatum´, ´Kagiri nishiki´, ´Peaches and Cream´, ´Shojo no mai´, ´Tricolir´, atd.)
2. skupina: Amoenum
– kultivary se zelenými listy, nebo se zelenými s purpurovými okraji. (cv.´Autumn Glory´,´Elegans´,´Omato´,´Tana´, atd.)
– kultivary s purpurově-červenými listy, které mohou vybledávat do temně zelené barvy.
(cv.´Atropurpureum Novum´, ´Bloodgood´, ´Moonfire´, ´Oshio beni´, ´Shojo´, ´Umegae´, atd.)
– kultivary s variegátními listy s růžovými,bílými nebo krémovými znaky.
(cv. ´Hamaotome´, ´Masukagami´, ´Wakehurst´, ´Yubae´, atd.)
3. skupina: Matsumurae
kultivary dorůstající výšky vysokých keřů někdy stromů. Jsou obvykle široké, často širší než je jejich výška. Listy jsou sedmi až devíti laločné, hluboce dělené.
– kultivary se zelenými listy
(cv. ´Akitsuhima´, ´Mirtle´, ´Omurayama´, ´Seme no hane´, atd.)
– kultivary s purpurovými listy
(cv. ´Beni kagami´, ´Inazuma´, ´Oshu beni´, Shinonome´, atd.)
– kultivary s listy jiných barev
(cv. ´Matsukaze´, ´Ogi nagashi´, ´Taimin nishiki´, ´Yubae´, atd.)
4. skupina: Dissectum
– kultivary se zelenými listy
(cv. ´Ao shidare´, ´Dissectum´, ´Dissectum Flavescens´, ´Filigree,Sunset´, atd.)
– kultivary s purpurovými až temně purpurovými listy
(cv. ´Baldsmith´, ´Beni shidare´, ´Dissectum nigrum´, ´Dissectum Rubrum´, ´Garnet´, ´Red Dragon´, atd.)
– kultivary s variegátními listy
(cv. ´Beni shidare trikolor´, ´Dissectum Roseo-marginatum´, ´Dissectum variegatum´, ´Toyama nishiki´, atd.)
5. skupina: Linearilobum
– kultivary se zelenými listy
(cv. ´Angustilobum´, ´Koto no ito´, ´Linearilobum´, ´Takinogawa´, atd.)
– kultivary s purpurovými až temně purpurovými listy
(cv. ´Aka shime no uchi´, ´Beni otake´, ´Enkan´, ´Red´, ´Pygmy´, atd.)
6. skupina: Zakrslé formy a vhodné pro pěstování jako bonsai
(cv. ´Akita yatsubusa´, ´Beni hime´, ´Beni komachi´, ´Corallinum´, ´Coral Pink´, ´Dwarf Shishi´, ´Little Princes´, ´Otohime´, ´Tamahime´, atd.)
7. skupina: Ostatní, které se neshodují z žádnou z uvedených skupin
(cv. ´Hagaromo´, ´Hazeroino´, ´Koshimino´, ´Mmenshide´, ´Nana segawa´, ´Wabito´, atd.)

Acer japonicum – javor japonský
Malý stromek nebo hustě rozvětvený keř, rostoucí v Japonsku na ostrovech Hokkaido a Honšú, ve výškách 900 – 1800 m.n.m. Dorůstá do výšky 5 – 7 m. Listy jsou téměř okrouhlé 8 – 14 cm velké, hluboce sedmi až jedenácti laločné, jasně zelené barvy, která se na podzim zbarvuje do karmínově červené. Velké květy v dlouze stopkatých chocholcích jsou purpurové barvy.
Nejznámější jsou kultivary: ´Aconitifolium´, ´Aureum´, ´Green Cascade´.

Acer shirasawanum – javor shirasawanum
Menší strom s deštníkovitou korunou dorůstající výšky 15m. Větve jsou hladké, obvykle s malými bělavými tečkami, kmen je šedé až šedavě hnědé barvy. Květy a plody v chocholících vystupují nad dekorativní, téměř okrouhlé 6 – 12 cm velké listy. Nejznámější jsou kultivary: ´Aureum´, ´Autumn Moon´, ´Yasemin´.

Acer buergerianum – javor Buergerův
Javor stromovitého růstu, původní v horských lesích ostrova Honšú a Kjúšú, kde dorůstá do výšky 5 – 10 m. Trojlaločnaté listy o velikosti až 10 x 4–8 cm se na podzim šarlatově červeně zabarvují. Kůra má hnědavou až červenou barvu. Mladé výhony jsou tenké, hnědošedé barvy. Javor Buergerův velice dobře snáší řez.
Nejznámější kultivary: ´Koshi miyasama´, ´Naruto´.

Acer sieboldianum – javor Sieboldův
Roste v horských lesích Japonska do výšek 900 m.n.m. jako malý, hustý, vzpřímený stromek. Větévky i listové řapíky jsou trvale histě chlupaté. Okrouh, 5 – 9 cm široké listy přetrvávají dlouho na podzim na stromě, vybarvují se od purpurové po oranžovou a žlutou barvu.
Nejznámější kultivary: ´Miyama nishiki´, ´Sode no uchi´.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down