23.04.2002 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak uchránit ovocné dřeviny proti chorobám a škůdcům

Radost, užitek, ale v také finanční zisk z pěstovaného ovoce nám často kazí škodliví činitelé (škůdci a choroby). K zabránění těchto negativních vlivů je dnes nezbytné používat pesticidy. V níže uvedených informacích se dočtete, jak proti nejzávažnějším škůdcům a chorobám postupovat s využitím moderních přípravků firmy Dow AgroSciences.

Vyšší teploty a méně srážek v posledních letech umožnily rozvoj celé řady škůdců a nahrávají také zvýšenému výskytu roztočů – ovocného, chmelového aj., kteří významně poškozují jádroviny a drobné ovoce – rybíz, jahody, angrešt. Zvýšený výskyt těchto roztočů také podporuje používání neselektivních insekticidů ze skupiny pyrethroidů, které hubí jejich přirozené nepřátele. Nejnovějším přípravkem na trhu určeným k boji proti roztočům je přípravek Magus 200 SC, který v dávce 0,5 - 0,6 l/ha zabezpečí rychlou účinnost na všechny pohyblivá stádia roztočů a také na letní vajíčka. Reziduální působení u Magusu 200 SC dosahuje podle podmínek 4 - 8 týdnů a oproti jiným akaricidům není Magus tak citlivý na teplotu a spolehlivě účinkuje již při teplotách nad 12 oC. Magus lze také použít i v pozdějším období kdy zjistíme škodlivost roztočů v ovocných kulturách.
Pilatky – jablečná, švestková jsou první škůdci našich sadů, jejichž nekontrolované působení má za následek i 50% snížení úrody. Larvy po vylíhnutí poškozují mladé plody a následně pak dochází k jejich opadu. Aplikace přípravku se realizuje podle termínu kvetení jednotlivých druhů a upřesňuje se podle vývoje vajíček pilatek. Optimální termín je v době, kdy z vajíček prosvítají červené oči – nejčastěji je to v období počátku opadu květních plátků. Vysokou účinnost proti pilatkám poskytuje přípravek Reldan 40 EC v dávce 1,5 l/ha, který dokáže po aplikaci pronikat i pod pokožku rostlinných pletiv a hubit vajíčka nebo líhnoucí se larvy. Reldan 40 EC je možno použít i v systémech integrované ochrany.
Obaleč – jablečný, jabloňový, švestkový a východní – housenky obaleče jablečného a jabloňového škodí především na jabloních, housenky obaleče švestkového na švestkách a ringlodách a housenky obaleče východního výrazně poškozují hlavně broskvoně. Housenky svými požerky na plodech otvírají vstupní bránu houbovým chorobám - monilióze, která dokáže způsobit vysoké ztráty.
Termín aplikace insekticidů se určuje odchytem samečků do feromonových lapáků. Nálet obalečů trvá několik dní a proto je k dostatečnému ničení líhnoucích se housenek použít pouze přípravky, které mají reziduální působení min. 14 dní po aplikaci. Reldan 40 EC jako organofosfátový přípravek splňuje tuto podmínku a proto po jeho aplikaci jsou hubeny i housenky, které se líhnou následujících 14 dní. Termín aplikace přípravku Reldan je vhodné uskutečnit jeden týden po vrcholu náletů samečků do feromonových lapáků. Reldanem zasáhnete také ostatní přítomné škůdce v sadě – např. mšice, podkopníčky, aj..
Padlí jabloňové – je hojně rozšířené a patří k nezávažnějším chorobám jádrovin. Pokud byly letorosty padlím v minulém roce napadeny je nutné provést fungicidní ošetření, abychom zasáhli přezimující mycelium. Jediný fungicid na našem trhu, který ničí mycelium padlí i na dřevnatých částí je Karathane LC. Tento přípravek potlačuje roztoče a je možné jej aplikovat již při teplotách od 5 oC! Karathane LC dokáže také nejspolehlivěji zastavit rozvoj padlí na listech a letorostech v průběhu vegetace. Přidáním přípravku Systhane 12 EC dosáhneme prodloužení preventivní účinnosti a současného účinku proti strupovitosti.
Strupovitost jabloní – narozdíl od padlí se mnohem hůř zastavuje po vzniků infekcí, které nejčastěji probíhají od fenofáze růžového poupěte do doby asi 2 týdny po odkvětu. Proto je vhodné, zejména u odrůd náchylných ke strupovitosti (’Idared’, ’Golden Delicious’, ’Spartan’ aj.) uskutečnit ošetření kontaktním fungicidem již během rašení. K tomuto zásahu je plně dostačující a ekonomické použití přípravku Dithane M 45 nebo Dithane DG v dávce 3 - 4,5 kg/ha. Pro spolehlivé zvládnutí infekcí strupovitosti je potřeba pokračovat v ošetřeních při deštivém počasí. Pro tyto následné aplikace fungicidů je dobré používat kombinace kontaktních a systémových fungicidů – Systhane 12 EC + Dithane nebo Systhane 12 EC + Syllit 65 atd. Další využití přípravku Systhane 12 EC je při ochraně proti skvrnitosti listů třešní a višní. Dithane jako přípravek s velmi širokým spektrem registrace lze dále využít proti celé řadě chorob ovocných dřevin – kadeřavost broskvoní, antraknoze rybízu, hnědnutí listů meruněk, atd. K dobrému výsledku v boji proti chorobám a škůdcům, je nezbytné volit vhodný přípravek, ale dobře provést vlastní aplikaci. Jednou z podmínek úspěchu je také doporučená dávka vody, které by se měly pohybovat v rozmezí 500 - 1000 lt/ha v závislosti na mohutnosti obrostu dřevin tak, aby byla vždy zabezpečená dostatečná pokryvnost listů a plodů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down