Máme tady léto. Co to značí? Přece co nejvíce volného času stráveného při zahradničení. Znamená to také, že je nejvyšší čas naučit se o pěstování něco nového. Pravěpodobně každý zahrádkář dobře ví, že základní přísadou pro krásnou zeleň je kvalitní hnojivo. Víte ale něco o dávkování, obsahu a různých druzích? Pokud ne, jistě v tomto článku zjistíte něco nového. Tak pojďme na to!
Již klasickým hnojivem na mnoha zahradách je obyčejný kompost. Na tomto místě se vyhazuje čerstvě posekaná tráva, ovocné a zeleninové odpady nebo zvířecí trus. A právě z těchto “přísad” vzniká jedno z nejpřirozenějších hnojiv - obsahuje totiž výživný humus.
Jak správně tvořit kompost?
Tvorba kompostu má ale svá pravidla. I když to tak může znít, nelze do něj zkrátka házet všechno. Přidávat můžeme pouze to, co pomůže ve výsledné struktuře. Dále je třeba dodržovat:
- Pravidelné přidávání zeminy
- Dospod patří vzdušný a hrubý materiál (větve, hobliny…)
- Po pár dnech je třeba, aby kompost měl teplotu alespoň 50 °C
- Pokuste se, aby byl materiál vně kompostu byl co nejpestřejší
A co do kompostu nepatří? Především maso, kosti, tuky, popel, plasty a také sklo. Na tyto materiály si dejte skutečně pozor. Celý proces mohou naprosto zhatit.
Použití minerálních hnojiv
V současné době se velmi často používají také umělé produkty. Především jsou velmi efektivní jako hnojivo na zeleninu. Pokud chceme opravdu kvalitní produkci, je třeba plodům pravidelně dodávat důležité živiny. V opačném případě může dojít k značnému úbytku potenciální úrody. Minerální hnojiva rozdělujeme na tyto druhy:
- Trávníková hnojiva
- Krystalická hnojiva
- Organická hnojiva
- Organominerální hnojiva
- Minerální hnojiva
- NPK hnojiva
Kvalitní hnojiva obsahují všechny důležité živiny pro konkrétní použití. Mezi tyto látky patří draslík (K), dusík (N), fosfor (P), hořčík (Mg), vápník (Ca) a železo (Fe).*
Zajímá vás více o chovatelských a pěstitelských potřebách? Přejděte na https://www.agrotree.cz/.