29.11.2021 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak pečovat o zahradu

Zima už klepe na dveře a vy byste se nejraději schoulili doma pod deku? Než se na sklonku roku oddáte zaslouženému odpočinku, připravte na příchod mrazíků i svou zahradu. Na co byste při její údržbě rozhodně neměli zapomenout?

  1. Zbavte se nežádoucího plevele

I když venkovní teploty pomalu klesají k nule, některé druhy invazivního plevele nezahálejí ani během zimy. Nechcete-li, aby plevel postupně převzal nad vaší zahradou kontrolu, nezapomeňte jej včas vytrhat.

Pokud se vám však fyzická práce v nepříznivém počasí příliš nezamlouvá, můžete sáhnout po netkané textilii, která zabraňuje růstu plevele, nebo po chemickém postřiku (herbicidu). Jen dejte pozor, abyste při boji s nežádoucími rostlinami nepoškodili i pracně opečovávanou výsadbu.

  1. Zužitkujte naváté listí

Máte na zahradě hromady spadaného listí z okolních stromů? Během chladného období vám dobře poslouží. Zakryjte jimi záhony s choulostivými trvalkami a mladými cibulovinami nebo je přihrňte ke kmenům stromů. Pomohou chránit rostliny před mrazem.

Přikrývku z napadaného listí ocení také někteří živočichové, jako například ježci, pro které představují listy a drobné klestí ideální zimoviště. Navíc jde o přírodní materiál, který se postupem času rozloží a nezanechá na vašem pozemku patrnější stopy.

  1. Chraňte mladé stromky před divokou zvěří

Zimní měsíce bývají zatěžkávací zkouškou nejen pro čerstvě vysazenou vegetaci, ale také pro divokou zvěř. Při hledání potravy se jinak plaší zajíci, srnky a jiní lesní živočichové někdy vydávají do bezprostřední blízkosti lidských obydlí.

Jakmile při svém putování narazí na výsadbu mladých stromků, rádi si pochutnají na jejich kůře, což však může mít pro dřeviny fatální následky. Pokud se chcete této situaci vyhnout, omotejte okolo kmenů kousky plastového pletiva, které zvířatům zabrání v okusování lýka.

Pro tyto účely lze v obchodech zakoupit i speciální plastové rukávce na ochranu kmenů proti okusu. Jestliže jste čerstvě vysadili desítky nových stromků, počítejte s vyššími pořizovacími náklady (a před návštěvou hobbymarketu nebo jiné specializované prodejny raději zkontrolujte svůj osobní účet, zda máte k dispozici dostatek financí).

  1. Pusťte se do úklidu skleníku

Po sklizení poslední úrody před příchodem zimy se skleník často stane úschovnou zahradnického nářadí, jako jsou konve, lopaty nebo zavlažovací hadice. Tato nedbalost se vám však napřesrok může ošklivě vymstít.

Proto věnujte skleníku potřebnou péči i během zimy: odstraňte ze země zbytky rostlin, ve kterých by mohli přebývat škůdci, a na záhony použijte práškové dusíkaté vápno – průzkumy totiž ukázaly, že bývá účinnější než to granulované.

A pokud navíc venku hustě sněží, nezapomeňte skleníkovou konstrukci pravidelně ometat, abyste ji po zimní oblevě nenašli v troskách. Ušetříte si tak spoustu času a financí, které byste museli věnovat opravám nebo nákupu nových konstrukčních dílů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down