Jak na zdravou a prosperující zeleň měst

Zeleň v městském prostředí představuje s ohledem na klimatické změny, rozvoj měst i požadavky, které na ni klademe, velice aktuální a často bouřlivé téma, a to jak mezi odborníky, tak i laickou veřejností. Městská zeleň přináší řadu výhod, přispívá například ke snižování tepelného ostrova měst, zlepšení mikroklimatu, snižování prašnosti a respiračních potíží i zlepšení psychické pohody obyvatel. K dalším benefitům patří podpora biodiverzity, tlumení přívalových dešťů, rychlejší zasakování a zadržováním vody ve srovnání se zpevněnými povrchy.

K tomu, aby zeleň mohla v celé míře plnit všechny svoje funkce, musí být splněny základní požadavky pro její optimální růst a vitalitu. S tím úzce souvisejí i požadavky na její kvalitní založení a úpravu půdních podmínek, které jsou důležitým faktorem pro správný rozvoj kořenové soustavy, kotvení a stabilitu zejména vzrůstných druhů, vyživovací schopnost nebo omezení nežádoucího prorůstání do konstrukcí a inženýrských sítí.

Z obecně známých důvodů je půda v městském prostředí výrazně ovlivněna činností člověka. Obsahuje často zbytky stavební suti a příměsi dalších materiálů. Půdní profil bývá často nevhodně převrstven, má nedostatečný podíl organické hmoty a nevyhovující půdní strukturu, s čímž je spojen nedostatek živin, vody a kyslíku pro rostliny. Městské půdy přitom představují základní prostor pro růst a rozvoj městské zeleně. Nedostatečný rozvoj kořenů brání i celkovému růstu nadzemní části rostlin. Rostliny jsou potažmo vystresované, snadněji podléhají chorobám a škůdcům.

Řada realizovaných experimentů dokládá velký význam kvalitní přípravy půdy na stanovišti v městském prostředí, zejména při zakládání nových výsadeb. U stávajících výsadeb je pak vhodné provedení nápravných opatření vedoucích k obnově půdních parametrů. Tyto požadavky lze s ohledem na technické, technologické, materiálové a konstrukční možnosti dnešní doby úspěšně realizovat.

Týmy pracovníků ze Zahradnické fakulty MENDELU se již několik let věnují studiu městské zeleně, zejména dřevinám, v kontextu půdního prostředí a jeho úprav pro zvýšení jejich odolnosti vůči stresovým faktorům. Tyto výzkumné záměry by však nebyly možné bez aktivního zapojení organizací a firem pečujících o městskou zeleň.

Text a foto Ing. Vladimír Mašán, Ph.D., Ing. Jana Burgová, Ph.D. a kolektiv pracovníků Ústavu zahradnické techniky a

Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin, ZF MENDELU

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 4/2023 s tématem měsíce Realizace a údržba zeleně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down