Invazní celíky v milovické rezervaci odstraňovali studenti České zemědělské univerzity

Žlutě kvetoucí trsy dvou druhů invazních rostlin dnes v milovické rezervaci velkých kopytníků odstraňovali studenti České zemědělské univerzity. Celík kanadský a celík obrovský představují pro tuzemskou přírodu vážné nebezpečí, protože dokážou zarůst velké plochy krajiny a vytlačit z ní původní druhy rostlin.

„Práce se dnes uskutečnily v tropickém vedru a na přímém slunci. Kvůli horku byla půda vysušená a tvrdá, proto bylo vytrhávání celíků velmi komplikované a obtížné,“ ocenil pomoc studentů Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Ochrana původních druhů

Studenti České zemědělské univerzity letos v milovické rezervaci pomáhali již třetím rokem. „V roce 2022 šlo o první dobrovolnický den zaměřený na odstraňování invazních rostlin, od té doby se tyto akce pravidelně opakují a kromě studentů z České zemědělské univerzity se do nich zapojují i zástupci soukromých společností,“ navázal Dalibor Dostál. Dobrovolnický den studentů jako každý rok organizoval Pavel Brodecký z kolínské sekce Skupiny JARO. „Studenti aplikované ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity absolvují osm dní praktické ochrany přírody v různých lokalitách. Seznamují se s tím, jakými metodami se o lokality starat a proč. Vyzkoušeli si nejenom odstraňování invazních rostlin, ale i mozaikovou seč. Názorně se seznámili s různými problémy ochrany přírody a s tím, co způsobuje úbytek některých vzácných druhů. Je to důležité, protože jednou z nich budou například ochranáři nebo úředníci ochrany přírody. Je proto dobře, že se univerzita těmto aktivitám věnuje,“ vysvětlil Pavel Brodecký.

Celík kanadský pochází ze Severní Ameriky. Do Evropy se dostal roku 1645 jako okrasná rostlina do zahrad a parků. Celík obrovský ho následoval o více než sto let později. První zmínka o výskytu celíku kanadského ve volné přírodě na území současné České republiky pochází z roku 1838, u celíku obrovského pak z roku 1851.

Rezervaci velkých kopytníků může veřejnost podpořit hlasováním v soutěži o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili na zlepšení zázemí pro velké kopytníky v milovické rezervaci.

Zdroj: Česká krajina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down