Čajové plantáže od Assámu až po Darjeeling jsou ohroženy importovaným plevelem. „Roste s fenomenální rychlostí,“ říká o plevelu Sean Murphy z CABI Bioscience sídlící v anglickém Enghamu. „Když začne monzun, žene se rostoucí plevel z hor do nížiny jako přílivová vlna.“
Botanici znají tuto rostlinu pod latinským názvem Mikania micrantha, ale pěstitelé čaje z Assámu, Darjeelingu, Megalie a Západního Bengálska jí přezdívají pro zběsilé tempo šíření „míli za minutu“. Plnou třetinu svých zisků musejí indičtí pěstitelé čaje v některých oblastech oželet na boj s tímto plevelem. Zdaleka ne vždycky skončí tato investice s úspěchem. Herbicidy lze na čajovníkových plantážích používat jen na začátku vegetační sezóny, aby se nekontaminovala budoucí sklizeň čaje. Pak už musejí přijít na řadu sekáči vyzbrojení mačetami. Ani ti nedokáží plevel vždycky zdolat a některé plantáže zarostou tak, že je nelze ani sklidit.
„Pěstitelé je prostě nechají být, protože tam nelze čaj trhat,“ stěžuje si Narender Kumar Jain z International Science of Tea Science.
Mikania micrantha byla dovezena do Indie za druhé světové války z Ameriky pro maskování polních letišť. Ale jak už to bývá, v nové domovině neměla přirozené nepřátele a přerostla v pohromu. Kromě pěstitelů čajovníku se s ní potýkají i majitelé týkových a eukalyptových plantáží.
Po sedmi letech intenzivního výzkumu dorazil do Indie „mocný spojenec“ v podobě houby Puccinia spegazzinii. Tato houba drží plevel pod kontrolou v jeho jihoamerické a středoamerické domovině. Puccinia byla dlouhou dobu testována v Anglii, kde tamější botanici a fytopatologové prověřovali, zda nepředstavuje hrozbu také pro flóru indického subkontinentu. Po karanténě a dalších testech přímo v Indii by měla být houba koncem tohoto roku nasazena na čajovníkových plantážích. Pokud se osvědčí, bude využita k hubení plevele Mikania micrantha i v Číně, Indonésii a Malajsii.
Já si nemohu dávat čajové sáčky jen tak někam do šuplíku. U nás doma se dává zřetel na to, aby na čaj z jednotlivých zemí světa byly originální krabičky na čaj. My máme doma snad všechny druhy, které lze sehnat na https://www.firemnikrabicky.cz/krabicky-na-caj/. Je to takové moje úchylka - mít vše pohromadě, no přitom ve více formách.