29.07.2023 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hvězdnice v zahradní tvorbě – severoamerické druhy – IV. díl

Poslední díl věnovaný severoamerickým hvězdnicím (a hvězdnicím vůbec) bude zahrnovat druhy, které už společně netvoří žádnou ucelenou skupinu, ale půjde spíše o „zbytek“, který příliš nezapadal do dříve uvedených dílů. Nebude se ovšem jednat o žádné nezajímavé a okrajové druhy.

Mnohé z nich patří mezi velmi efektní rostliny s perspektivou úspěšného zahradnického použití.

Aster spectabilis

Koneckonců výborný příkladem může být už první druh, Aster spectabilis Aiton. (dnes Eurybia spectabilis (Aiton.) G.L. Nesom. Vyskytuje se ve většině „pobřežních“ států východu USA. V českém překladu by její jméno mohlo být hvězdnice nádherná, což se ale nijak neujalo a nepoužívá. Rostlina vyniká velkými úbory jasně modrofialově zbarvených, nápadně úzkých jazykovitých kvítků se žlutým, postupně tmavnoucím terčem. Dorůstá 40–60 cm a poměrně dobře snáší i sušší, hlinitopísčité půdy na plném slunci i v polostínu.

Aster pringlei a Aster pilosus

Poměrně oblíbeným druhem je Aster pringlei Britton. (dnes Symphyotrichum pilosum var. pringlei (A. Gray) G. L. Nesom) ze severovýchodu USA a jihovýchodu Kanady. Pěstovaný je především kultivar Monte Cassino, který je k tomuto druhu obvykle řazen. Rostliny vynikají drobnými bílými květenstvími a velmi pozdní dobou kvetení. Nebývá výjimkou, že dokvétají ještě v listopadu, když už jsou okolní rostliny na konci vegetace. Jde o trsnatě rostoucí kultivar s výškou 70–90 (110) cm, nápadný rovněž velmi jemným olistěním. Rostliny relativně rychle stárnou (proti jiným kultivarům) a pro udržení jejich vitality je dobré je pravidelně přemnožovat (tj. dělit zhruba každých čtyři až pět let). Obecně dobře rostou na slunných i polostinných stanovištích a v propustnějších, ne příliš těžkých půdách. Poměrně dobře snáší i sušší půdy. Občas se pěstuje i botanický druh Aster pilosus Willd. (dnes Symphyotrichum pilosum (Willd.) G. L. Nesom. Ten tvoří spíše volněji rostoucí, spíše rozkladité trsy.

Text a foto Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., kurátor trvalek a okrasných trav, Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down