29.12.2003 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hubení plevele v řádcích zeleniny

Zatímco mechanické hubení plevele v meziřádcích je pro většinu pěstitelů zeleniny sotva vážnější problém, zůstává odstraňování plevelů v řádcích téměř výhradně na ruční práci – okopávce, pletí. Stále narůstající konkurenční tlak nutí pěstitele zeleniny hledat jakékoliv další možnosti snižování vlastních nákladů, zejména pracovních

V polovině srpna roku 2002 předvedla belgická organizace Proefcentrum voor de Biologische Teelt ( P.C. B. T. ) ukázku praktických řešení, k nimž dospěli přemýšliví zelináři. Bohužel, pro toto demonstrační předvádění byla vybrána jedna z nejméně citlivých kultur zeleniny – pór.
Prstová plečka se stala již po dobu deseti let standardní výbavou většiny biologicky hospodářských zelinářství. Je určena k hubení klíčních plevelů v řádcích, účinnost je za příznivých podmínek nasazení 50 – 100 %. Za vlhka mohou v řádcích se nacházející z půdy vynesené plevele znova regenerovat.
Pružinová plečka je pasivní, tvořena dvěma flexibilními pružinami, umístěnými napříč nebo paralérně vůči sobě. Pružiny mají vysoký plecí efekt, plečka je velmi jednoduchá , levná, při dobrém seřízení spolehlivá a může zcela vyloučit potřebu dodatečného pletí v řádku.
Plečka Akrobat. Byla vyvinuta jedním nizozemským biozemědělcem. Rotující kolo se dvěma řadami kovových per pleje řádek zeleniny po dobu pohybu plečky. Kotouč lze jednoduše namontovat na paralogram plečky, běžně používané, takže náklady jsou minimální. Pro dosažení dobrého efektu se doporučuje dvojí průjezd v protisměru, aby se plevel křížově odstranil z řádku.
Kombinovaná plečka Oktopus konstruktéra Vanhouckeho, Moorslede (Belgie) je kombinací čtyř pracovních operací. Jednak plečkuje meziřadí, jednak pleje přední řadou pružin plevele v řádku, zatímco zadní řada je vytřásá na povrch půdy. Novinkou je prvek “Oktopus“ - rotační orgán tvořený prutovými pružinami, které vynášejí do meziřadí plevele, které leží na povrchu půdy v řádku. Silné rostliny mohou údajně tuto operaci snést bez vážnějšího poškození.
Christiaensova plečka. Na horizontálním rameni je upevněna sada pružných elementů. Plečka pracuje v poněkud šikmé pozici k řádku, takže je spolehlivě zajištěno vynesení vypletého plevele z řádku, do meziřadí. Pohon obstarává hydromotor. Plečka pracuje uspokojivě se vzpřímeným postavením listů.
Hubení plevelu v řádcích plamenem – systém Carré. Hořák na kapalný propanbutan je směřován přímo na patu rostlin, dokáže hubit plevele v raném stádiu. Výhodou je, že půda zůstává neporušena. Může však přitom docházet k ojedinělému poškození spodních listů kultury.
Samojízdné kultivační zařízení na hubení plevelů vyvíjejí společně odborníci z Federálního výzkumného ústavu ve Wädenswillu (FAW) a firma Bärtschi-FORBRO v Hüswilu ve Švýcarsku. Samojízdné zařízení je tvořeno lehkým nosičem nářadí FORBRO-Mobil s motorem o výkonu 17 kW a má hmotnost bez pracovních orgánů pouze 800 kg. Tím dochází k menší zátěži povrchu půdy, takže strojem lze pracovat i za méně příznivých podmínek, např. po dešti. Předností stroje je dobrý výhled pro obsluhu a malý poloměr otáčení. Jednotlivé sady různých pracovních orgánů jsou velmi snadno a rychle vyměnitelné. K práci v řádcích zeleniny je určen vibrační orgán, který odstraňuje půdy zbavené plevele mimo řádek do meziřadí. Ve spolupráci s pěstitelskými podniky se dále testuje kartáčové plečkovací zařízení, torzní plečka aj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down