Rez hrušňová, jejíž výskyt se v posledních letech zvyšuje, patří mezi rzi, které pro svůj vývoj potřebují změnu hostitele.
Hlavním hostitelem je jalovec (Juniperus), hrušeň je hostitelem vedlejším. Jalovec zůstává napaden celoživotně, funguje tudíž na jaře jako stálý zdroj infekce pro hrušně. Po určité době u hrušní dochází k odumírání napadených větví nebo dokonce celých stromů, zejména mladých. Rez musí ovšem každý rok hrušeň infikovat, protože na hrušni není schopná přezimovat. Není-li přítomen zdroj infekce na jalovci, k napadení hrušně nedochází. Jalovců je však více druhů a odrůd a ne každá z nich se může stát zdrojem infekce. Rozdíly mezi nimi uvádí Spolkový výzkumný ústav ve švýcarském Wädenswill na internetu (www.sar.admin.ch/faw/docu/service/merkbl.gitterrost.pdf). Existují také rozdíly v náchylnosti jednotlivých odrůd hrušní, ovšem jsou méně výrazné. Infikované listí se vzhledem k biologii rzi může bez obav kompostovat nebo i nechat ležet na místě. Pro zahrádky není zatím k dispozici žídný chemický přípravek proti této rzi. Použít se však dá Baycor-Spitzpulver s účinnou látkou bitertanol, který má dobrý vedlejší účinek na rez hrušňovou.
Praktikové se sice domnívají, že přetrvávání rzi na hrušni je možné, vědecký důkaz o tom však neexistuje. Jejich názor vyplývá z poznatku, že se napadení rzí objevuje na hrušních, které rostou od jalovců hodně daleko. Údaje o potenciální vzdálenosti přenosu spor rzi ovšem také zatím neexistují. Je možné, že rádius jejich přenosu je za určitých podmínek větší, než se předpokládalo.