Když v 60. letech 20. století přišlo na trh první obalované hnojivo, jednalo se o zcela převratný vynález. Najednou stačilo jediné hnojení na dlouhou dobu. Byl to začátek zcela nového principu aplikace výživy. Hnojiva s řízeným uvolňováním živin (controlled release fertilisers, CRF) totiž výrazně snižují ztráty živin, čímž snižují počet nezbytných aplikací a optimalizují výnosy. K předním světovým výrobcům CRF hnojiv patří i společnost ICL Specialty Fertilizers. Díky vlastnímu dlouholetému výzkumu a vývoji má dnes patentováno několik technologií pro výrobu obalovaných hnojiv, které se uplatňují v mnoha produktech napříč celým portfoliem společnosti.
CRF hnojiva pro okrasné zahradnictví
Asi nejznámějším produktem v této oblasti je Osmocote, řada hnojiv s řízeným uvolňováním živin určená pro použití v produkčním okrasném zahradnictví. Za více než 50 let svojí existence prošla hnojiva Osmocote důkladným vývojem, na jehož konci zatím stojí 4. generace těchto hnojiv - Osmocote Exact DCT s technologií dvojitého obalu, který umožňuje přesně „naprogramovat“ uvolňování živin v souladu s potřebami rostlin. Výrobou hnojiv Osmocote se během půl století zabývalo několik firem (Archer Daniels Midland Corporation (vynálezci), Sierra Chemical Co., Grace-Sierra, Scotts), které v roce 2011 vystřídala společnost ICL a pojmenovala tuto svoji divizi názvem Everris. Od roku 2015 se veškerá hnojiva Osmocote vyrábějí pod značkou ICL Specialty Fertilizers. Princip technologie Osmocote zůstává však i nadále v podstatě stejný. Jedná se o granule hnojiva s polopropustným obalem z organického, biologicky odbouratelného polymeru na bázi rostlinných pryskyřic. Každá granule obsahuje NPK a podle konkrétního produktu i další, zejména stopové, prvky. Dovnitř granule proniká voda, která rozpouští živiny, granule se začne zvětšovat, uvnitř vzniká osmotický tlak a živiny se začínají uvolňovat. Uvolňování živin probíhá v závislosti na teplotě, podle které membrána na povrchu granule reguluje množství denně uvolněných živin. Doby působení uvedené na obalech produktů počítají s průměrnou teplotou 21˚C. V nabídce společnosti ICL SF jsou v současnosti tři generace hnojiv s řízeným uvolňováním živin s řadou různých formulací a dob působení. Počínaje nejjednodušším Osmocote Pro, přes Osmocote Exact až po Osmocote Exact DCT, který je určen pro komplikované pěstební podmínky či citlivé rostliny.
CRF hnojiva pro sportovní trávníky a okrasné plochy
Společnost ICL Specialty Fertilizers uplatňuje technologie obalování hnojiv i ve svém portfoliu produktů pro sportovní trávníky a okrasné plochy. Jedná se o produkty známé pod názvy Sierrablen, Sportsmaster CRF, Sportsmaster CRF Mini, ProTurf či Landscaper Pro. Vedle technologie PACE, která se u těchto produktů využívá k obalování granulí s obsahem NPK, popř. NPK s přídavkem dalších prvků a funguje na bázi polopropustného pryskyřičného obalu, je v některých hnojivech z těchto řad použita i technologie Poly-S. Poly-S je patentovaná technologie obalovaní na bázi síry, která se používá k obalování jediné živiny, a to dusíku. Každá granule Poly-S obsahuje močovinové jádro obalené vnitřním obalem ze síry, který je dále kryt vnějším polymerovým obalem. K uvolňování živin dochází vlivem mikroorganismů přítomných v půdě a ve vodě, které pronikají dovnitř granule, kde přeměňují síru na sírany a roztok živin se poté začíná uvolňovat přes membránu do okolního prostředí. Tato technologie je mnohem méně závislá na teplotě okolí a hnojiva, která ji využívají mají stále stejnou dobu působení i při různých teplotách. K pozitivním vlastnostem této technologie dále patří i výrazné snížení úniku nevyužitého dusíku do atmosféry a rovněž přítomnost síry jako další živiny.
CRF hnojiva pro speciální zemědělství
U CRF produktů určených pro speciální zemědělství se v současné době využívají tři různé technologie obalování. Jednak je to klasická technologie Resin využívající ochranného obalu z pryskyřice, která se používá k obalování NPK. Uvolňování živin se u této technologie řídí teplotou půdy. Jedná se o nejbezpečnější obalovací technologii. Technologie Resin se využívá zejména u řady 100% obalovaných hnojiv Agroblen. Uvolňování živin z hnojiv využívajících tuto technologii neovlivňuje ani obsah vlhkosti v půdě, pH, bakteriální aktivita, míra zasolení či množství závlahy, vše je závislé pouze na teplotě. Další dvě technologie se používají pouze k obalování jediného prvku, a to dusíku. Jedná se o již zmiňovanou technologii Poly-S a o nejnovější obalovací technologii E-Max. Ta využívá speciálního tenkého polymerového obalu granule, který ještě zdokonaluje účinnost využití živin. K uvolňování živin z granule s obalem E-Max dochází na základě určité vlhkosti a teploty. Obal je mnohem pevnější a trvanlivější a doby působení lze u této technologie velmi přesně předpovídat i při vysokých teplotách. Obě tyto technologie (Poly- S, E-Max) se používají společně s technologií Resin u širokého spektra formulací z řad hnojiv Agromaster a Agromaster Start Mini.
Výhody hnojiv s řízeným uvolňováním živin
Oproti konvenčním hnojivům, která dodávají nejvíce živin ihned po aplikaci, obyčejně na začátku sezóny, kdy mají rostliny nízké nároky na živiny, jsou hnojiva s řízeným uvolňováním živin navržena tak, aby dodávala živiny v průběhu celého pěstebního cyklu. Nedochází tak k výpadkům ve výživě, naopak se zvyšuje její účinnost, a přitom nedochází ke zbytečným ztrátám živin. Použití hnojiv s řízeným uvolňováním živin je volbou, která vám ve výsledku ušetří čas i peníze, a navíc je šetrná k rostlinám i k životnímu prostředí.*
Robert Fagoš
Regionální manažer pro
okrasné zahradnictví
a sportovní trávníky
Tel. +420 703 490 757
robert.fagos@icl-group.com
Ing. Vít Chmel, MBA
Regionální manažer pro
speciální zemědělství
Tel. +420 602 446 950
vit.chmel@icl-group.com
ICL Specialty Fertilizers
Česká republika a Slovensko
www.icl-sf.cz