23.04.2002 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hnojení maliníku a ostružiníku

Před výsadbou maliníku nebo ostružiníku je nejvhodnější dvouleté období přípravy pozemku.

V prvním roce se na pozemku pěstují okopaniny, ke kterým se zařazuje organické hnojení, případně se provede úprava půdní reakce vápněním. Ve druhém roce se následná plodina volí tak, aby byl pozemek včas připravený na podzimní výsadbu. Vhodné jsou obilniny, u nichž je možno aplikovat herbicidy k odplevelení půdy. Je možno volit i jiné plodiny s včasnou sklizní.
Před vysazováním se doporučuje zapracovat 30 – 50 tun chlévského hnoje na hektar. K obohacení půdy organickou hmotou je možno doporučit také zelené hnojení, které je plnohodnotnou náhradou chlévského hnoje. Rostliny na zelené hnojení nejenže obohacují půdu o organickou hmotu, ale také uvolňují rostlinám těžko dostupné živiny a v případě vikvovitých rostlin obohacují půdu o dusík.
Maliníku a ostružiníku nejlépe vyhovují neutrální až mírně kyselé půdy.

Optimální hodnoty půdní reakce

Ke zvýšení hodnoty pH o jeden stupeň je možno použít na těžkých půdách 2 tuny páleného vápna, na středně těžkých ( hlinitých ) půdách 1,7 tuny uhličitanu vápenatého a na půdách písčitých 1 tunu uhličitanu vápenatého na hektar. Vápnění provádíme před výsadbou, a to koncem léta nebo začátkem podzimu. Vápenatá hnojiva zásadně nepoužíváme současně s organickým hnojením nebo s hnojením jinými průmyslovými hnojivy ( musí se dodržet odstup alespoň 3 týdny ).
Při hnojení fosforem, draslíkem a hořčíkem je třeba klást důraz na zásobní hnojení před výsadbou. I když je možno hnojit těmito živinami i v průběhu trvání kultury, je třeba si uvědomit, že hnojiva již není možno zapravit do celého prokořeněného profilu půdy a tím je plně využít. Proto je nejvhodnější jejich aplikace společně s organickým hnojením.

Průměrná potřeba živin ( v kg.ha-1 za rok ) ve výsadbách maliníku a ostružiníku

Nedostatek fosforu způsobuje temně zelené zabarvení listů s lesklým povrchem. Listy jsou malé a stáčejí se. Na kyselých půdách se k hnojení fosforem používají jemně mleté fosfáty a granulované superfosfáty a na neutrálních až slabě kyselých půdách práškové superfosfáty.
Draselné hnojení má příznivý vliv na pevnost dužniny a obsah cukrů v plodech. Nedostatek draslíku se projevuje červeným zabarvením listů, starší listy jsou lesklé, prohýbají se a stáčejí se. Výhony jsou krátké, červeně zabarvené. Největší potřebu draslíku má rostlina v období nasazování plodů. Jelikož maliník a ostružiník patří mezi rostliny citlivé na chlór, doporučuje se aplikace síranových forem draselných hnojiv.
Hořčík zvyšuje obsah kyseliny askorbové v plodech. Jeho nedostatek se projevuje chlorózou starších listů. Později se objevuje listová spála. Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky.
Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý. Nedostatek dusíku se projevuje chlorózou starších listů, která se rozšiřuje na rostoucí listy. Chloróza je doprovázena opadem listů, výhony špatně rostou, listy zůstávají jen na koncích výhonů. Naopak vysoké dávky dusíku snižují obsah kyseliny askorbové, pektinů a cukrů v plodech. Plody jsou měkké. Optimální je každoroční aplikace 60 kg dusíku na hektar, a to na podzim nebo na jaře na začátku vegetace. Z průmyslových hnojiv je nejvhodnější použití síranu amonného nebo močoviny.
Maliník a ostružiník jsou také náročné na obsah některých mikroelementů. Při nedostatku manganu se na listech objevuje chloróza mezi nervaturou listové čepele. Chloróza způsobená manganem se liší od chlorózy z nedostatku železa tím, že kolem nervatury zůstávají různě široké zelené pásy. Deficit manganu i železa je možno odstranit použitím hnojiv, které tyto mikroprvky obsahují.
Nízký obsah bóru v půdě se projevuje omezeným rašením pupenů, později odumíráním vrcholků. Mladé listy mají nápadně dlouhé řapíky. K odstranění nedostatku je možno použít borax v dávce do 50 kg.ha-1.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down