Historická krajina u plaského kláštera získala prestižní titul Evropské dědictví

Historická krajina severního Plzeňska v okolí kláštera Plasy získala prestižní označení Evropské dědictví. Evropská komise (EK) rozšířila seznam míst, která mohou užívat značku European Heritage Label (EHL). ČTK to řekl Ivo Kornatovský, ředitel místní akční skupiny Světovina, která sdružuje 77 obcí z okresu Plzeň-sever a z Rokycanska. Kornatovský je vedoucím Centra stavitelského dědictví Národního technického muzea v areálu kláštera v Plasích.

V ČR se projektu, zkráceně označovaného Ciserscapes, účastní čtyři klášterní krajiny. Kromě Plas také Velehrad, Vyšší Brod a Žďár nad Sázavou. Komise jednou za dva roky vybírá významná historická místa s mimořádným přínosem k evropské identitě. Na projektu intenzivně pracovalo pět let 17 partnerů - kromě ČR také kláštery z Německa, Rakouska, Polska a Slovinska. Podle Kornatovského dodá značka EHL Plasům a dalším klášterům prestiž a pomůže sehnat dotace. "Je to jako cena UNESCO," uvedl.

Propojení s krajinou

Podle historičky a koordinátorky projektu Radky Ranochové lze v těchto územích nalézt zachovalé soustavy hospodářských dvorů, dědictví lesního hospodářství, rybníků, vinic, sítě cest a poutních míst i drobných sakrálních staveb. V projektu byla realizována také Cisterciácká stezka o délce 6500 kilometrů, která protíná Evropu.

Podle Kornatovského byl hlavní iniciátorem a koordinátorem projektu Johann Kalb, bamberský hejtman. "Původně začal se šesti kláštery, ale protože byl o projekt zájem, tak se v Bamberku rozhodli, že ho udělají pro celou Evropu," řekl. Plaský klášter a místní instituce byly prvním českým zástupcem při propojování evropských cisterciáckých krajin. "Vše začalo naším zapojením do vědecké rady v sousedním klášteře Waldsassen, v roce 2018 proběhly putovní výstavy a vědecká konference a teď už několik let spolupracuje 17 evropských klášterů," uvedla Ranochová. Různorodé klášterní krajiny podle ní vykazují nebývalé množství jednotných prvků. Na dokumentaci a prezentaci okolí Plas se podílejí především MAS Světovina, klášter Plasy a Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. "Věříme, že značka European Heritage Label pomůže zvýšit povědomí o plaské klášterní krajině v evropském kontextu a potvrdí její kulturní význam v rámci Česka," řekl Pavel Beneš z Centra baroka v Mariánské Týnici.

Čtyři cisterciácké klášterní krajiny v ČR se připojily k českým nositelům EHL, kterými jsou Přemyslovský palác a Arcidiecézní muzeum v Olomouci, Státní zámek Kynžvart a Werkbund Estates - Kolonie moderní architektury v Praze a Brně.

Zdroj: ČTK*

Úvodní foto: Daniela Urešová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down