27.07.2020 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Foliární výživa pro zdraví a kvalitu rostlin

V zahradnické praxi můžeme najít pestrou škálu rostlin od okrasných květin přes zeleninu až po okrasné a ovocné dřeviny. Každý druh pěstovaných rostlin má odlišné požadavky na výživu a hnojení, některá kritéria jsou však společná. Každá plodina potřebuje dobře připravenou půdu a zásobu živin, přizpůsobenou jejich specifickým požadavkům.

V současné době je foliární aplikace hnojiv běžnou součástí většiny pěstitelských systémů. Výhodou mimokořenové výživy je skutečnost, že může být používána v průběhu celého vegetačního období s ohledem na fázi vývoje a aktuální požadavky rostliny. Reakce rostlin na foliární aplikaci je zpravidla rychlejší než při přihnojení do půdy. Podpora příjmu živin kořenovým systémem bývá jejím dalším pozitivním efektem. Postřik hnojiv na list může velmi rychle napravit fyziologické poruchy způsobené nedostatkem živin a napomoci překonání působení stresových podmínek. Tradičně se tyto aplikace provádějí pro zlepšení výživného stavu rostlin a nápravě deficience jednoho nebo více prvků. Výživný stav lze nejlépe ověřit pomocí minerálních rozborů rostlin, protože vizuální příznaky se objevují až při výrazném deficitu a se zpožděním. Nejúčinnější je foliární aplikace stopových živin (Zn, Cu, Mn, Fe, B, Mo), které rostlina potřebuje jen v malém množství. Pro makroelementy (především N, P, K) je zásadní příjem z půdy. Společná aplikace živin a prostředků pro ochranu rostlin nebo stimulačních látek přináší nejen finanční a časovou úsporu, ale často mohou kombinace těchto produktů usnadnit vstup účinných látek do rostliny. V případě míchání různých produktů je však vždy nutné ověřit jejich mísitelnost, která musí být uvedena na etiketě. Při nedodržení této zásady může dojít k nevratnému poškození rostlin. Listová hnojiva bývají maximálně rozpustná ve vodě, aplikované roztoky jsou používány cíleně a jsou málo koncentrované. Jejich používání tedy pomáhá snížit negativní dopady hnojení na životní prostředí.*

Text a foto

Ing. Gabriela Kurešová, Ph.D.,

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.,

Praha-Ruzyně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Tak vám by se na zdraví určitě hodil generátor vodíku, to mi věřte. Jeden takový jsem si nedávno objednala z https://www.vodikove-lahve.cz/generatory-vodikove-vody/ a musím říct, že to dělá opravdu velké zázraky. Kéž bych to objevila v době, kdy mi umíral můj milovaný manžel. Doufám, že se na mě nezlobí za to, že jsem se tehdy tak moc o alternativní léčbu nezajímala.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down