Staňte se součástí přírodního divadla, přibližte se kvalitnímu životu. Tak zní motto šestého ročníku největší světové zahradnické výstavy Floriade 2012, která se koná v Nizozemsku jednou za deset let. Výstavnickým záběre pokrývá všechny obory zahradnického sektoru. Ty jsou návštěvníkům výstavy prezentovány v průběhu šestiměsíčního trvání akce na ploše 66 ha prostřednictvím více jak stovky inspirativních a interaktivních expozic.
Místem konání šestého ročníku největší zahradnické výstavy svého druhu na světě se stala oblast nedaleko města Venlo, které se nachází v provincii Limburk sousedící s Německem a Belgií. Toto místo nebylo vybráno náhodně. Oblast Venlo patří k místům s velkou koncentrací zahradnických podniků v Nizozemsku. S rozsáhlou zahradnickou základnou v Dolním Porýní v sousedním Německu se tak výstavní areál Floriade nachází v největší oblasti zahradnické produkce Evropy. Strategické umístění výstavy blízko hranic má akci zaručit rovněž co největší návštěvnost. Organizátoři předpokládají, že na výstavu zavítá minimálně dva milióny návštěvníku, 40 % z Nizozemska, 40 % z Německa a 20 % z ostatních zemí včetně Velké Británie, Francie, Itálie a Číny.
Našemu redakčnímu týmu se dostalo privilegia- navštívit Floriade celkem dvakrát. Reportáž z jarní návštěvy výstavy jsme vám přinesli v čísle 6., kromě samotné koncepce celé výstavy jsme se věnovali i její historii či následnému využití výstavního areálu po skončení akce.
Podruhé jsme zavítali do Venla uprostřed léta v rámci odborné exkurze organizované Plant Publicity Holland (PPH) – Nizozemská organizace, která spolupracuje s pěstiteli okrasných rostlin, výzkumnými institucemi a obory jenž souvisí ze zahradnickým sektorem.
Díky této příležitosti vám tak můžeme prostřednictvím následujících řádků aspoň částečně přiblížit letní atmosféru Floriade.
Velkolepé množství prostoru i květin
Výstavní areál – Floriade park se rozprostírá na ploše 66 ha,
z čehož 40 ha zaujímají výstavní plochy v podobě ukázkových zahrad včetně 7500 m2 vnitřního výstavního prostoru. Koncepce parku je pojata jako pětice samostatných světů s odlišným tematickým zaměřením, jenž vystihuje samotné motto výstavy. Jednotlivé výstavní celky jsou od sebe odděleny rozsáhlými travnatými a lesnatými plochami. Díky dostatku prostoru jsou tak jednotlivé celky působivější a návštěvníkovi napomáhá k lepšímu vnímaní a uvědomění si jejich rozmanitosti. Na vytvoření těchto výstavních ploch bylo použito přes 1,8 miliónu cibulovin, 190 000 trvalek, 18 000 keřů, 15 000 rostlin k vytvoření živých plotů, 5000 růží a 3000 stromů zastoupených ve 120 druzích. Každá tématická zóna je odlišná nejenom po stránce designu, ale i společenským, kulturním a vzdělávacím zaměřením, aktivitami a programem.
Pojďme si některé tyto oázy zeleně ve stručnosti představit.
Životní prostředí – kvalita života
První tématický celek, zaměřený na životní prostředí, se rozprostírá hned za velkorysou vstupní bránou, jenž tvoří administrativní a správní budova výstavy s výstižným názvem Innovatoren. Hlavním cílem tohoto výstavního prostoru je ukázat jak mohou květiny, okrasné a ovocné stromy a zelenina v naší bezprostřední blízkosti zlepšit náš každodenní život, jak je důležité vnést zeleň do našich měst, obydlích a na pracoviště. Ústředním bodem expozice je bulvár ukázkových zahrad rozdílných kultur lemovaný alejí vysázenou ze 120 druhů okrasných stromů. Jednotlivé záhrady o velikosti 350 m2 navržené Estonskými, Japonskými, Belgickými, Německými a Luxemburskými zahradními architekty interpretují rozdílné ztvárnění tzv. kancelářské zahrady 2012. Pro návštěvníka se mají tyto zahrady stát zdrojem inspirace k vytvoření vlastního prostředí k práci, bydlení a samozřejmě relaxaci. Zajímavou expozicí skýtá pavilón reprezentující Německo. Dřevěná konstrukce stavby poukazuje jak důležitou roly hrají lesy a lesní hospodářství v krajinářství Severního Porýní. Pestrými barvami hýří motýlí zahrada ve tvaru ohromného sklánějícího se listu Gingo biloba poukazující na skutečnost, že přítomnost hmyzu je indikátorem přírodní hojnosti daného místa. Žádný návštěvník Floriade nevynechá návštěvu stříbrného pavilonu (The Dome). Prostřednictvím audiovizuální techniky je zde každý divák doslova vtažen do tříminutového filmu znázorňující různorodost a bohatost zahradnického sektoru.
Zelený motor – udržitelnost
Zahradní sektor je zde návštěvníkům prezentován jako významná hnací síla ekonomiky. Zahradní obor je zde představen ve všech svých formách – od pěstování rostlin přes logistiku až po samotné použití výpěstků včetně kontaktu s koncovým zákazníkem.
Rámcově jsou v tomto výstavním sektoru prezentovány projekty zabývající se udržitelným zahradničením a to jak v podobě extenzivních zelených ploch, tak skleníků jako zdroje energie. Ikonou Zeleného motoru je velkolepá Villa Flora – třicet metrů vysoký prosklený výstavní pavilon vybavený nejmodernějšími technologiemi je domovem hrnkových a řezaných květin, které se návštěvníkovi prezentují v rozměrných florálních dekoracích. Ne náhodu je tato stavba přezdívána nejzelenější kanceláří Nizozemska. Nejvíce fotografovanou částí Zeleného motoru se stala expozice nazvaná Jednoduchá prérijní zahrada založená na principech přírodních zákonitostí Severní Ameriky. Výstavní plocha je založena jako extenzivní trvalkový záhon nepravidelných linií. Skladba osazovací plánu je navržena tak, aby výsadba plnila dekorativní úlohu po celou dobu konání výstavy – v jarním období hýří odstíny růžové, bílé a modré, na podzim se vybarvuje s měnícími se barvami travin do žlutých a purpurových tónů. Výsledkem vhodně zvolené odrůdové skladby prérijních trvalek zamulčovaných vrstvou drcené lávy je přirozeně vyhlížející zahrada, jenž harmonizuje s moderním způsobem života, ve kterém máme všichni málo času, ale přesto chceme být obklopeni krásou přírody.
Jendou z dalších expozic, která zaujme svým provedením jsou rozsáhlé výsadby okrasných trav zastoupených v mnoha druzích a kultivarech. Jednotlivé partie výsadeb, orámovaných vzrostlými dřevinami, se vkusně prolínají a vytváří tak působivý efekt.
Relax & Heal – duševní pohoda
Vnímejte jak příroda může ovlivnit naše zdraví, duševní pohodu a náladu všemi smysly – zrakem, chutí, sluchem, čichem a hmatem. Ukázkové zahrady v této části výstavy byly navrženy s důrazem na zprostředkování co nejbližšího kontaktu přírody (rostlin) s člověkem. Zahradní architekti se zde věnují tématům, která mají bezprostřední vliv na naše zdraví či duševní pohodu – např. zdravá životospráva, každodenní rituály, náboženství či sportovní aktivity. Velkého zájmu návštěvníků se těší japonský pavilón s příznačným názvem To je chutný svět. Zapojením všech našich smyslů se zde seznámíte jak se samotnou výrobou zahradnických produktů – ovoce, zeleniny, tak i jejich uchováváním, zpracováním či dopravou na pulty obchodů. V pavilónu najdete rovněž odpovědi na otázky jaký je například vztah mezi barvou a jídlem, co jedí astronauti v kosmu či jak bude vypadat náš jídelníček v budoucnosti?
Dostatek prostoru je v této části výstavy věnován vodě a to jak v podobě přírodních koupacích jezírek či klasických bazénů, tak dekorativních vodních prvků, jenž vnáší do zahrady pohyb a zvuk. Velice působivá je expozice nazvaná Dům zdraví a radosti s rozsáhlou zahradou, které vévodí přírodní koupací jezírko napájené několika prameny tryskající vody z uměle vymodelované skalní stěny. Celá zahrada je pojata jako zdroj pozitivní energie, která se prostřednictvím použitého materiálu a záměrně zvolených rostlin přenáší na její návštěvníky. Úchvatnou podívanou skýtá expozice navržená známým limburským umělcem Sjerem Jacobsem. Jedná se o živé umělecké dílo v podobě třech figurálních objektů, zhotovených z přírodních materiálů – zeminu použil jako malířský stojan, paletou barev se mu staly květiny a keře. Celé dílo ožívá díky slunečným paprskům, dešťové vodě a větru.
Další tématické celky výstavy jsou věnovány vzdělávání a inovaci v zahradnickém oboru. Samostatnou část výstavy tvoří Světová scéna, kde prostřednictvím ukázkových zahrad prezentuje svoji historii a kulturu přes 19 zemí světa.
Text a foto Arnošt Jílek
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 9/2012.