08.09.2003 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Flora rozkvetla navzdory suchému létu

Koncem třetího srpnového týdne se otevřely brány Olomouckého výstaviště pro letní zahradnickou výstavu Flora Olomouc 2003. Jaká byla? Pořadatelé byli jistě spokojeni, počet návštěvníků totiž dosáhl 35 tisíc. Pečlivá příprava expozic i doprovodného programu přinesla své ovoce a bezesporu splnila očekávání i náročnějších příchozích.

Pavilóny a skleníky
V letošním roce uplynulo 50. let od objevu molekuly DNA, která je nositelem genové struktury živých organismů. Toto výročí bylo inspirací pro prof. Ivara Otrubu, který se ujal architektonického ztvárnění pavilonu A. Expozice s názvem Genová zahrada DNA – objev století navozovala dojem rozmanitosti snad nejvíce prošlechtěných zahradnických kultur – rodů Rosa (růže), Dahlia (jiřinka) a Gladiolus (mečík) doplněných o sortiment lilií a begonií. O aranžmá živého materiálu se postaral ČZS spolu se ŠS ČR, kterému patřila galerie. Kromě jiného byla zařazena přehlídka léčivých a kořeninových rostlin. Zaujal především sortiment dodaný VÚRV Praha-Ruzyně, genovou bankou z olomouckého pracoviště a firmami Semo, s. r. o., Seva Flora, s. r. o., Agro Brno-Tuřany a Bruno Nebelung.
V pavilonu E představily společnou expozici arboretum Bílá Hora, Botanická zahrada PF MU Brno, botanická zahrada a arboretum MZLU Brno, katedra botaniky a botanická zahrada UP Olomouc, Národní památkový ústav a Josef Holzbecher – botanické zahradnictví. Vývoj rostlin v proměnách věků představil přehledně více než 25 různých řádů ze skupiny krytosemenných rostlin včetně fylogenetických vztahů. Při cestě k pavilonu H obdivovatelé exotických rostlin zcela jistě nevynechali ani Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc.
Pavilon H patřil floristům. Velký dojem vzbudila, vedle vystavených letních vázaných kytic, především květinová aranžmá na vozítcích Velorex, které zapůjčili členové Fan Clubu Velorex. Aranžmá, na kterých pracovali floristé ve čtvrtek od páté do osmé hodiny ranní bylo možné spatřit během výstavy i na každodenních ranních projížďkách olomouckými ulicemi.
Ceny pro nejlepší
Hlavní soutěž – O nejlépe řešenou expozici byla rozdělena do tří kategorií. V první kategorii pro vystavovatele s výstavní plochou do 9 m2 nebyla zlatá medaile udělena, sříbrnou získal VÚRV Praha-Ruzyně, genová banka, pracoviště Olomouc, a bronzovou Ladislav Urs, Bego – Bohemia z Pardubic za sortiment begonií. Ve druhé kategorii s výstavní plochou od 10 do 20 m2 zaujala porotu nejvíce expozice s aranžovanými liliemi od firmy Flowerbed Martina Rubeše z Jamného nad Orlicí. O zbývající dvě medaile se podělili školkařské expozice. Stříbrnou si odnesl Tomáš Čerbák – Okrasné školky z Pusté Polomi a bronz firma Gabriel, s. r. o., z Litoměřic. Nejvyšší ocenění v poslední kategorii s výstavní plochou 21 m2 a výše získala společná expozice ČZS, stříbro společná expozice Ing. Dušana Horáka – Horákovy školky z Bystřice pod Hostýnem a Ing. Dagmar Rajnochové – Trvalkové kultury z Lednice, třetí místo společná expozice botanických zahrad. O ostatních oceněních se dočtete v časopise Zahradnictví.
Ze slavnostního zahájení
Na slavnostním zahájení, kterého se zúčastnili rektorka Univerzity Palackého, prof. Jana Mačáková, primátor Martin Tesařík, Mons. Jan Graubner a další hosté, poukázal garant výstavy Ing. Josef Roušar na důvody trvání výstavy. Jsou to především tradice, pak představení sortimentu letních květin a prezentace produkce členů Svazu školkařů ČR. Termín konání pak všem umožňuje navštívit výstaviště ještě před začátkem školního roku.
Zpestřením ceremoniálu byl křest nově vyšlechtěné odrůdy gladiolu ´Kaminek´ šlechtitele MUDr. Josefa Kříže. Jeho kmotrou se stala mistryně ČR v běhu na 10 km Petra Kamínková.
Léčivky našly příznivou odezvu
O tom, že se výstava zdařila, vypovídá nejen vysoký počet návštěvníků, ale i velmi kladné hodnocení zahradnických odborníků. Komplikace se vyskytly především kvůli příliš velkému horku a suchu, při zajišťování dostatečného množství čerstvého řezaného materiálu pro hlavní expozici. Příznivé odezvy se dočkala výstava léčivých a aromatických rostlin, nechme se překvapit její podobou v příštím roce. Pokud se vyskytly drobné výhrady, týkaly se existence nevyužitého prostoru v hlavním pavilonu nebo přílišné délky panelů s řezanými květinami. Stále je co vylepšovat. Pro příští zahradnické výstavy načerpali ředitel výstaviště Ing. arch. Zdeněk Štefka, CSc., a jeho spolupracovníci další nové zkušenosti, které ocení rostoucí počet spokojených návštěvníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down