Po roce 2000 začaly v České republice do podvědomí laické i odborné veřejnosti ve velkém pronikat informace o novém trendu – stavbě koupacích jezírek. Mnohé zahraniční firmy, hlavně z Německa a Rakouska, ve snaze uchytit se na českém trhu se svými systémy a komponenty začaly houfně pořádat školení a kurzy. Pro začínající stavitele jezírek to bylo velmi inspirativní, ale zároveň i deprimující. Učit se nové terminologii, orientovat se v nepřehledných a zároveň mnohdy si odporujících informacích. Neboť co zahraniční firma, to jiný systém, který prý zaručeně funguje a je jediný správný. Majitelé a zaměstnanci společností sdružených v Asociaci biobazénů a jezírek absolvovali spoustu přednášek a kurzů a na jejich základě definovali svůj vlastní systém a styl. Jedním z nich byla i společnost Česká zahrada K + P.
Prvním zákazníkům nabídla společnost Česká zahrada K + P jezírka taková, jaká znali z většiny školení a kurzů. Koupací zóna obdélníkového půdorysu s dřevěným lemováním, okolo regenerační zóna přírodního charakteru. Jezírka měla v koupací zóně pouze jednu hloubku zhruba dva metry, takže byla využitelná pouze pro plavce. Uplynuly tři roky, kdy postavili několik takovýchto jezírek pro „dospělé“, a tato „konfekčnost“ je začala provokovat k přemýšlení, jak své výtvory vylepšit. Zároveň se jim v té době naskytla příležitost přikoupit pozemek sousedící s firemní zahradou. Rozhodli se, že si jezírko postaví, ale trochu jinak.
V užitkové zóně o rozloze 60 m2 navrhli tři hloubkové úrovně – 20 cm v brouzdališti pro děti, 110 cm v části pro neplavce a 230 cm pro plavce a skokany. Rozdílným hloubkám odpovídal i tvar jezírka, které je tvořeno třemi vzájemně se prolínajícími ovály. Plavecká část zabírá jeden ovál s vytvořeným rohem, který zlepšuje estetický dojem. Část pro neplavce přechází hranou do plavecké části. Brouzdaliště je od sousedních hlubších zón odděleno velkými balvany, které plní i funkci zábradlí. Brouzdaliště a část pro neplavce jsou přístupné po vybetonovaných schodech s protiskluzovou folií.
Regenerační zóna má plochu 40 m2a je vyplněna kačírkem o zrnitosti 8/16, ve vrstvě 70 cm. Kačírek byl před uložením velmi důkladně zbaven všech nečistot. Kvalita kačírku a jeho vyprání jsou velmi důležité, neboť se tak zamezí uvolňování nežádoucích prvků do vody v jezírku (především fosforu). Před napuštěním jezírka je nutné provést rozbor zdrojové plnicí vody, jejíž kvalita ovlivňuje tvorbu řas během sezony.*
Text Jana Šimečková s přispěním Václava Plánského a Filipa Krupičky, foto archiv firmy Česká zahrada K + P
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 7/2014