Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) uspořádala již sedmý ročník konference Pestrá krajina na České zemědělské univerzitě v Praze (ČZU). Na této akci ocenila hospodáře, kteří navzdory byrokratickým překážkám a nedostatku času realizují na svých farmách a v jejich okolí opatření podporující rozmanitost krajiny.
Tito farmáři využívají pestré osevní postupy, vysévají biopásy, zakládají malé vodní nádrže, vysazují aleje, sady či remízky a přistupují k půdě šetrně, čímž přispívají nejen k ochraně životního prostředí, ale i ke zlepšení podmínek pro celou společnost. Na konferenci se sešla řada významných osobností včetně manželky prezidenta Evy Pavlové, ministra zemědělství Marka Výborného a geologa Václava Cílka, který byl odborným patronem akce.
Krásné i funkční hospodářství
Předseda hodnotitelské komise Daniel Pitek poděkoval všem odborníkům v porotě a zdůraznil, že přínosy oceněných farem se odrážejí v ochraně půdy, biodiverzity a vodních zdrojů. První zlatou medaili získal Ondřej Zatloukal z Gruntu Velký Újezd na Olomoucku, který hospodaří na 40 ha zemědělské půdy a navázal na rodinnou tradici již jako šestá generace. Na farmě se věnuje živočišné i rostlinné výrobě, chovu koní a krajinotvorbě. Při hospodaření využívá pestrý osevní postup. Umístění pastvin a krajinných prvků vychází z odborné studie zpracované krajinným architektem, respektující historické souvislosti a krajinný ráz. Na farmě vytváří vodní prvky a biocentra, sází stromy a biopásy, přičemž dbá na principy udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. „Dodržujeme stavovskou čest, kde platí, že hospodářství musí být funkční, ale také krásné,“ uvedl Ondřej Zatloukal. Další zlatou medaili získali Jaroslav a Kamila Prchalovi z Biofarmy Belina na Karlovarsku, kteří hospodaří na 40 ha vlastních a 20 ha pronajatých luk a pastvin v ekologickém režimu. Chovají ovce a mléčný skot, provozují minimlékárnu a pěstují staré krajové odrůdy ovoce. „Blok s pastvinou má maximálně deset hektarů. Na pozemcích provádíme střídavou seč, opravujeme studánky a tvoříme tůňky pro napojení ptactva a zvířat,“ podotkl Jaroslav Prchal. Ve spolupráci se spolkem Cesta z města vytvořili naučnou stezku u Blažejského rybníka na podmáčených loukách, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin a ptáků. Zlatou medaili získala také farma Jana a Vladislavy Velíkových z Plzeňska, která hospodaří na 60 ha luk a dalších 50 ha v Českém krasu. Farmáři chovají ovce, kozy a včely, věnují se výrobě sýrů a obnovují krajinné prvky, včetně výsadby alejí a zakládání tůní. Farmář se řídí výrokem Jana Wericha „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl.“
Celý článek najdete v Zemědělci v regionu pro Jihomoravský kraj 2025.