Exotické plody, určené pro konzum čerstvé, sušené nebo kandované, jsou již v obchodní síti běžně dostupné. Mnohé z nich mají kromě lahodné chuti i léčebné účinky. Tak je tomu u cicimku čínského (Ziziphus jujuba) nebo hlohu peřenoklaného (Crataegus pinnatifida). Druhy, zde představené, řadíme mezi méně známé ovocné dřeviny a lze je pěstovat v teplých oblastech České republiky. Většina z nich však není u nás dostatečně známa. Ovoce z nich získané je spíše doplňkem základního sortimentu a určitou možností jeho rozšíření. Tato skutečnost platí i pro možné využití ve floristice. Plody jsou nedílnou součástí úpravy slavnostní tabule, využívají se především jako doplněk parterů, mís a rohů hojnosti. Zaujmou nás především tvarem, barvou ale i vůní.
Crataegus pinnatifida Bunge. – hloh peřenoklaný
čeleď Rosaceae – růžovité
Původ: Čína
Popis: keř nebo strom, vysoký do 3 m, někdy až 6 m.
Větve jsou v mládí hnědočervené, později hnědošedé. Listy lesklé, tuhé, vejčité až kosočtverečné, dlouhé 5 až 8 cm, peřenoklané až peřenosečné s pěti až jedenácti laloky. Okraj listů je pilovitý. Bílé květy jsou uspořádány v chocholičnatém květenství. Hloh kvete v květnu až červnu. Plodem je tmavě červená, kulatá malvice s výraznými kališními cípy a světlými lenticelami. Plod, podobný okrasným druhům jabloní, je velký 3 až 4, někdy dokonce až 5 cm.
Použití: květy hlohu jsou významným léčivem, používají se především při onemocnění srdce. Plody hlohu peřenoklaného se konzumují přímo, mají příjemně nakyslou chuť. V Číně se sušené využívají také jako léčivo především pro zlepšení trávení.
Ve floristice můžeme použít celé plodné větévky do aranžmá venkovského charakteru, do kytic a nádob nebo jednotlivé plody do kytic a věnců.
Ziziphus jujuba Mill. – cicimek čínský, jujuba
čeleď Rhamnaceae – řešetlákovité
Původ: Čína, pěstování této dřeviny se rozšířilo z Asie do Středomoří a teplejších oblastí mírného pásma
Popis: opadavý trnitý keř nebo nízký strom, dosahující výšky 3 až 5, někdy až 8 m. Dvouleté a starší větve jsou uzlovité. Listy jsou sytě zelené, střídavé 2 až 4 cm dlouhé, vejčité, mírně asymetrické. Okraj listů je pilovitý. Květy jsou drobné, pětičetné, světle žluté, uspořádané do vidlanů, vyrůstajících v úžlabí listů. Plodem jsou peckovice, v obchodní síti označované jako „čínské dalte“ nebo „červené datle“. Mají hruškovitý až široce elipsoidní tvar, jsou 2 až 6 cm velké. Na povrchu lesklé, tmavě červené až hnědé. Plody obsahují vysoký podíl vitaminu C (250 –1300 mg na100 g čerstvých plodů), jod, železo a kobalt.
Použití: plody mají léčebné účinky, konzumují se čerstvé, sušené nebo kandované. Ve floristice používáme čerstvé plody především při úpravě sezónních aranžmá, například věnců, košů a jako doplněk parterů pro výzdobu slavnostních tabulí.
Mespilus germanica L. – mišpule obecná
čeleď Rosaceae – růžovité
Původ: jihovýchodní Evropa až Arménie a severní Irán, v Česku je pěstována v nejteplejších oblastech od XII. století
Popis: dřevina keřovitého nebo stromovitého vzrůstu, vysoká 2 až 5 m. Borka je hladká tmavošedá. Listy jsou úzce eliptické až podlouhle kopinaté, 6 až 13 cm dlouhé, naspodu, hlavně na žilkách, chlupaté. Okraj listů je v horní části jemně pilovitý. Pětičetné květy vyrůstají jednotlivě, korunní lístky jsou bílé, prašníky červené. Mišpule kvete od května do června. Plodem je 4 až 6 cm velká, bronzově hnědá, jemně pýřitá, kulovitá malvice se zveličelým kalichem.
Použití: plody obsahují velké množství pektinů, jsou proto vhodné pro výrobu zavařenin a rosolů. Přezrálé se mohou konzumovat i přímo. Ve floristice používáme naopak plody nepřezrálé stejným způsobem jak je uvedeno u Ziziphus jujuba.
Pyrus pyrifolia var. culta (Makino) Nakai – nashi, asijská hruška
čeleď Rosaceae – růžovité
Původ: Čína
Popis: strom vysoký 3 až 5 m. Listy jsou eliptické až oválné, 5 až 10 cm dlouhé, čepel je pilovitá. Květy jsou uspořádány po pěti až sedmi v chocholičnatém květenství. Barva květů je bílá.
Nashi se chybně pokládá za křížence jabloně a hrušně. Pěstované odrůdy však pochází z následujících druhů hrušně: Pyrus pyrifolia, Pyrus ussuriensis a Pyrus bretschneideri. Na rozdíl od hrušně domácí (Pyrus communis) jsou plody asijských hrušní převážně kulaté a jejich kalich je opadavý (kromě Pyrus ussuriensis). Povrch plodů je drsný s výraznými lenticelami.
Použití: povrch plodů je žlutý, žlutozelený, červený nebo hnědý. Slupka je tužší, avšak dužnina nashi je velmi šťavnatá a méně kyselá než dužnina hrušek. Jsou známy i léčebné účinky nashi – tlumí kašel a zlepšuje chuť k jídlu. Použití jednotlivých plodů ve floristice je limitováno velikostí (průměrná hmotnost plodů je 100 až 200 g) a u některých odrůd i nižší odolností proti poškození otlakem. Proto vybíráme odrůdy které jsou drobné a pevné.