09.11.2022 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europom 2022

Ve dnech 15. a 16. října 2022 se uskutečnilo mezinárodní pomologické setkání Europom 2022. Po dvouleté pauze bylo prvně hostitelskou zemí Švédsko. Výstava odrůd se odehrála v historických budovách skanzenu Fredriksdal v Helsinborgu. Staré odrůdy z území České republiky představil Český svaz ochránců přírody.

Skanzen Fredriksdal, který se nachází na okraji přístavního města Helsinborg, je mimo jiné i místem, kde pěstují na devadesát odrůd jabloní. Od každé odrůdy jsou zde zapěstovány dva stromy. Plochy klonálního archivu, jak sad nazývají, slouží zároveň jako záložní rezerva státním genofondům. Kromě ovoce je zde pěstováno i několik starých odrůd zelenin. Například chladnomilné artyčoky. Situace, kdy byli požádáni o odrůdy, které ze státního genofondu vymizely, již nastala. Proto je dobře, že i tyto organizace, spolky či farmy staré odrůdy pěstují. Předchází se tak případným ztrátám cenného genofondu.

Ovoce v klonálních sadech ve Fredriksdalu se nesmí volně trhat. Přebytky ovoce ze skanzenu prodávají návštěvníkům čerstvé, nebo se moštuje. Vzhledem k tomu, že nemají dostatečné kapacity pro skladování, pronajímají se na sezónu chladící kontejner. Stromy v sadu jsou označeny návěskami s názvem odrůdy. U vybraných odrůd je umístěna popisná tabule s fotografiemi květů a plodů a podrobnějším popisem odrůdy.

Historie a cíle Europomu

Vraťme se však k samotnému Europomu. Tato mezinárodní pomologická platforma existuje od roku 1989.  Byla založena skupinou převážně neziskových organizací, které se zabývaly pomologií, záchranou starých a krajových odrůd ovoce. Myšlenka Europomu byla reakcí na industrializaci a unifikaci v ovocnářství. Původní vysokokmenné sady, kde se pěstovaly jak tradiční, tak místní odolné odrůdy, rychle ustupovaly novým odrůdám a moderní agrotechnice pěstování.

V různých částech Evropy se nevládní organizace snaží mapovat, popisovat, a zachovat místní a historické ovocné odrůdy, aby se z nich mohly těšit i příští generace. Jedním z cílů výstav Europomu je tak každoroční setkání těchto organizací a spolků, jejich propojení a sdílení informací a osvědčených strategií.

Dalším cílem je propagace historických a lokálních ovocných odrůd a jejich představení nejširší veřejností. Součástí Europomu jsou rovněž vzdělávací aktivity, odborný program a ochutnávky. Genetická diverzita, pestrost chutí, barev, tvarů i velikosti ovoce je velkolepá a návštěvníci bývají nadšení. Někteří hledají vzpomínky na původní chutě a odolnost ovoce, jiní přemýšlejí o možnostech, jak zpestřit svoje výsadby. V kontextu klimatické změny staré odrůdy mohou nabídnout řadu inspirací.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2022.

Text a foto Ing. Kateřina Štrossová, Oživení starých odrůd, Český svaz ochránců přírody

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down