V pořadí již 16. ročník mezinárodní floristické soutěže Europa Cup letos probíhal ve dnech 27. až 30. 9. 2007 ve Slovinsku. Českou republiku na této významné floristické akci reprezentoval Přemysl Hytych, letošní vicemistr ČR a současně student Zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
Město Velenje leží v Šalešském údolí obklopeném nádhernými horami a pyšní se vysokou životní a kulturněspolečenskou úrovní, kterou do jisté míry ovlivňuje skutečnost, že zde má sídlo a výrobní továrnu firma Gorenje. Ta se také stala hlavním sponzorem celého mistrovství. Vlastní soutěž probíhala v multifunkční sportovní hale ve slovinštině nazývané Rdeča dvorana – Červená hala.
V průběhu šampionátu se nás reprezentant Přemysl Hytych utkal s dalšími devatenácti evropskými floristy, kteří měli za úkol vytvořit šest velmi různorodých aranžmá. Prvním ze soutěžních témat se stala Slavnost Pipi Punčochaté. Každý z kandidátů měl za úkol vytvořit aranžmá odrážející některou z vlastností Pipi. Technika a způsob zpracování kompozice byla volná, soutěžící si však musel zajistit veškeré technické i dekorativní prvky a rostlinný materiál. Úkol byl zpracováván v časovém limitu 120 minut a květinové aranžmá nesmělo přesáhnout plochu 3 x 3 metry. Dalším zpracovávaným tématem byla svatební kytice. Ta obvykle bývá důležitou disciplínou každé floristické soutěže, a proto jí byla i zde věnována náležitá pozornost. Soutěžící musel vytvořit v průběhu 60 minut svatební kytici, jejíž design a technika zpracování byly libovolné. Jedinou podmínkou bylo využití jakéhokoli druhu karafiátu ve vlastním aranžmá. Třetí ze soutěžních disciplin se odehrávala mimo prostory Červené haly. Výsledkem mělo být sesazované aranžmá vytvořené z hrnkových rostlin, které by bylo možné dlouhodobě umístit na dětském hřišti. Veškerý materiál zajistil pořadatel. Asi nejdůležitější soutěžní disciplínu představovala květinová kompozice inspirovaná dílem slovinského architekta Josipa Plečnika (1872 – 1957), jenž velmi výrazně ovlivnil architektonickou tvorbu střední Evropy konce 19. a první poloviny 20. století. Soutěžící v této disciplíně vytvářeli aranžmá inspirované dílem známého architekta, a to v průběhu 90 minut. Výsledné aranžmá nesmělo přesáhnout plochu 2 x 2 m, veškerý materiál si opět musel zajistit soutěžící.
Během slavnostního večera, jenž byl vyvrcholením celé akce, se všichni soutěžící ocitli pod světly reflektorů. Více než 1000 návštěvníků bedlivě sledovalo na velkých obrazovkách jejich počínání při plnění posledních dvou úkolů – kytice a překvapení. Kytici musel každý soutěžící zpracovat v omezeném čase 30 minut a pouze z materiálu dodaným pořadatelem. Forma a technika zpracování aranžmá byly libovolné. „Překvapením“ tentokrát byla lednička s označením Ora Ito dodaná hlavním sponzorem celé akce, firmou Gorenje. Za 45 minut pak bylo jejich úkolem zpracovat libovolnou přízdobu ledničky, a to pouze z materiálu dodaným pořadatelem. S ohledem na dekorovaný objekt bylo zapotřebí v této disciplíně prokázat značnou dávku fantazie a floristického umu.
Mezinárodní jury zahrnovala celkem šest členů, kteří hodnotili na základě 100bodového systému FEUPF. Výsledky vyhlášené v průběhu závěrečné ceremonie přinesly jméno nové nositelky titulu Evropského šampióna floristického umění za rok 2007. Tou se stala německá floristka Nadine Weckardtová (*1975) se 464,4 bodu (z celkově možných 600 bodů). Na druhém místě skončil rakouský reprezentant Andreas Stern (*1982) s 463,8 bodu a bronzovou pozici obsadil Švýcar Christian Kaempf (*1975) s celkovým hodnocením 460,8 bodu. Náš reprezentant Přemysl Hytych (*1984) obsadil s celkovým počtem 428,2 bodu 13. místo, což představuje v tak vyrovnané konkurenci velký úspěch, od prvního místa jej dělilo pouhých 36,2 bodu. Další den byla Červená hala otevřena veřejnosti, která si mohla prohlédnout výsledky klání špičkových floristů z dvaceti evropských zemí a posoudit jejich kreativitu a dovednost. Je nutné konstatovat, že Slovinský svaz se výjimečným způsobem zhostil organizace celé soutěže, která tak mohla proběhnout bez jakýchkoli závažných technických nebo organizačních problémů.