Před budovou britského parlamentu se v pátek shromáždili aktivisté bojující proti změně klimatu, aby vyzvali k přijetí opatření proti globálnímu oteplování. Dnes své protesty u příležitosti světového Dne Země zopakují, uvedla agentura Reuters. Dobrovolníci po celém světě se zapojí do sázení stromů a úklidu odpadků.
Letošní celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí následuje po týdnech extrémního počasí. Teploty v Thajsku vystoupaly na rekordní hodnoty a v Indii, která se rovněž potýká s vlnou veder, minulý týden zemřelo nejméně 13 lidí na úpal při slavnostním ceremoniálu, připomněla agentura Reuters. Klimatologové varovali, že průměrné globální teploty by mohly v letošním nebo příštím roce dosáhnout rekordních hodnot.
V Londýně nevládní organizace, odbory a hnutí Extinction Rebellion svolaly čtyřdenní demonstraci, která začala již v pátek. Požadují změnu v přístupu k řešení současných krizí, zejména změn klimatu.
"Dopady klimatických změn jsou tady," řekla v pátek Areeba Hamidová z vedení britské pobočky ekologické organizace Greenpeace. Hamidová uvedla, že když nyní navštíví své rodné Dillí, má pocit, jako by "strčila hlavu do trouby". Londýnská vlna veder v loňském roce podle ní byla jako "dystopický film". "To si už nemůžeme dovolit," dodala.
Na shromáždění a pochody pro rodiny s dětmi hnutí Extinction Rebellion se přihlásilo asi 30 000 lidí. To znamená změnu strategie skupiny, která je známá svou rušivou taktikou, včetně blokování silnic, házení barev a rozbíjení výloh.
Dnes se také plánují akce v Římě a či americkém Bostonu a velké úklidové kampaně u jezera Dal v indickém Šrínagaru a na floridském Cape Coral, který zasáhl hurikán.
V Peru šamani v pátek obětovali bohyni zvané Pachamama (Pačamama) neboli Matce Zemi. Šamani se žlutými květy a chřestítky obcházeli kolem papírové zeměkoule a prováděli očistný rituál.
Zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) uvádí, že planeta je na cestě k oteplení o více než 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální době. "Příležitost k zajištění životaschopné a udržitelné budoucnosti pro všechny se rychle uzavírá. Rozhodnutí a opatření provedená v tomto desetiletí budou mít dopady nyní i na tisíce let," uvedl IPCC.
Vlády po celém světě zdaleka nesplnily závazky pařížské dohody z roku 2015, podle níž mají omezit oteplování klimatu odklonem od fosilních paliv. Částečně je to způsobeno i krizemi, jako je pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu, nedostatek potravin a napjaté vztahy mezi Čínou a USA, dvěma největšími producenty skleníkových plynů.
Zdroj: ČTK*