18.06.2022 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobnuška Garella musculana – riziko pro pěstování ořešáku královského

Drobnuška Garella musculana je škůdcem ořešáku královského, jehož původní domovinou jsou oblasti střední Asie. Vzhledem k nedávným výskytům tohoto motýla v několika evropských zemích je považován za riziko pro všechny oblasti pěstování ořešáků na našem kontinentu, včetně České republiky.

Drobnuška Garella musculana (syn. Erschoviella musculana, Nycteola musculana, Sarrothripa musculana) taxonomicky náleží do řádu motýli (Lepidoptera) a čeledi drobnuškovití (Nolidae). Tento škůdce napadá pouze ořešák královský (Juglans regia), a to jak pěstované odrůdy ořešáku, tak i ořešáky divoce rostoucí. Jeho výskyt byl dosud zaznamenán v Asii (Indie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán) a též na evropském kontinentu – poprvé na Ukrajině (2008), poté v Turecku (2019) a Bulharsku (2019) a v loňském roce v Rumunsku, v Ruské federaci a v Itálii. V posledním případě se jednalo o nález motýla v entomologické pasti umístěné v soukromé zahradě v městské části Mestre v Benátkách (v říjnu 2021), přičemž identifikace škůdce byla provedena Padovskou univerzitou. Národní organizace ochrany rostlin v Itálii provede v jarních a letních měsících tohoto roku průzkum s cílem zjistit rozšíření tohoto škůdce.

G. musculana je považován za nejdůležitějšího škůdce ořešáků v zemích jeho původního výskytu. Je velmi pravděpodobné, že bude schopen se usídlit v případě jeho zavlečení v řadě zemí jižní a východní Evropy, kde jsou ořešáky ve velké míře pěstovány.

G. musculana se může šířit letem dospělých motýlů. Všechna stadia škůdce mohou být transportována s plody ořešáků (uvnitř ořechů) a s rostlinami obchodovaných ořešáků (uvnitř výhonů), zvláště s rostlinami určenými k dalšímu pěstování a řezanými větvemi. Vajíčka, housenky a kukly (kokony) mohou být šířeny s neodkorněným dřevem.

Možnosti pro kontrolní opatření proti škůdci jsou velmi omezené. Během většiny jeho životního cyklu je dobře chráněn proti chemickým a baktericidním ošetřením. Na mladé stromy se doporučuje umisťovat lepové pásy proti housenkám škůdce. Dobré výsledky v boji proti tomuto škůdci též přináší odstraňování a zničení opadaných plodů. Důležitou roli v regulaci populací G. musculana mohou hrát přirození nepřátelé. Celkem 16 druhů patřících do čeledí lumkovití (Ichneumonidae), lumčíkovití (Braconidae), kovověnkovití (Pteromalidae), krásenkovití (Torymidae), drobněnkovití (Trichogrammatidae), střevlíkovití (Carabidae), dlouhošíjkovití (Raphidiidae) a mravencovití (Formicidae) bylo zaznamenáno jako parazitoidi a predátoři tohoto škůdce. Nejčastěji detekovanými přirozenými nepřáteli jsou zástupci rodu Trichogramma a druh lumek dráždivý (Pimpla rufipes). Občas bývají housenky infikovány bakterií Bacillus thuringiensis nebo houbou Beauveria bassiana.*

Text Dr. Ing. Zdeněk Chromý, ÚKZÚZ Brno

Fotografie: www.eppo.org

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down