Tento tržně stále ještě dosti významný druh hrnkové květiny vznikl kolem r. 1825 pravděpodobně zkřížením chilského dmuroletu C. crenatiflora s dalšími druhy. Křížením C. x herbeohybrida s C. integrifolia pak vznikla skupina (třída) odrůd nízkého, stěsnaného vzrůstu uváděná zpravidla jako „Multiflora Nana“.
O vznik dnešního sortimentu, který se dělí asi do 7 skupin (podle velikosti jednotlivých květů i květenství, bohatosti kvetení, velikosti listů, habitu a výšky rostlin), se zasloužili především němečtí, angličtí a američtí šlechtitelé. Podobně jako u cinerárií jsou v současné době žádané hlavně menší, hlavně nízké, drobnolistější a stěsnané rané odrůdy s velkými květy a bohatou násadou. Těmto požadavkům odpovídají četné F1-hybridy, jako např. ´Bunter Bikini´, ´Gmündner Zwerg´, ´Memory Mix´ apod. - všechny vyžadující chladnou periodu kolem 8°C. Jiné výpěstky takové chladné období vůbec nepotřebují (´Suranda F1´, ´Chivité´ aj.).
České šlechtění této květiny je omezené hlavně na dobu minulou. Vedle svých cinerárií předvedl již ve dnech 26.-30. dubna r. 1890 na pražské výstavě „Společnosti pro zvelebování zahradnictví v Čechách“ zahradník A. Kleiner ze Staré Boleslavi „výtečné trhové rostliny“ dmuroletů z vlastního osiva. O rok později vystavuje tentýž zahradník-šlechtitel svoje dmurolety opět v Praze a M. Fulín pak o nich v Časopise Českých zahradníků č. 3, str. 50, 1892 nadšeně píše : „...byly to páně Kleinerovy Calceolarie, které svým svátečním, za posledních let stále vzácnějším zjevem pozornost laiků-milovníků i přísných odborníků na sebe upoutaly. Calceolarie ony vynikaly v první řadě velkými květy nejdokonalejších tvarů a neobyčejnou čistotou a živostí barev. Ve skupině oné zastoupeny byly oba základní typy, jednobarevné tušované i skvrnité. Pan A. Kleiner ve Staré Boleslavi pěstuje si od mnoha let semeno sám a výběrem matečních rostlin docílil znamenitých výsledků...“. Kolem r. 1966 se Šlechtitelská stanice na Mělníce-Mlazicích zabývala zkoušením vhodných kombinací různých komponentů pro získání heterózních odrůd dmuroletů. Později se ale v práci již nepokračovalo.
Dobrý den, dočetla jsem se ze pokusy se šlechtění pantoflicek prováděl i Mendel. Nevíte o tom více?