20.10.2022 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotační projekty postižené současnou krizí dostaly šanci k dokončení

Včera byla podepsána legislativa umožňující flexibilnější čerpání evropských fondů (tzv. FAST-CARE). Programům se tak otevírají nové možnosti pro úpravu pravidel již schváleným projektům, kterých se současná krize dotkla nejvíce. Jedná se například o možnost rozdělit projekt na dva od menšího finančního limitu, nebo uznat již proinvestované prostředky projektu, který nestihne být celý dokončen do prosince 2023. 

Návrh, který iniciovalo Ministerstvo pro místní rozvoj poprvé v dubnu 2022 a který následně podpořilo dalších 11 členských zemí, byl ve velmi krátkém čase schválen Evropským parlamentem a Radou EU. Účinnosti nabyde legislativní změna do deseti dnů.

„Dnešním dnem se České republice v rámci předsednictví úspěšně podařilo završit úsilí, které pomůže dokončit množství kvalitních projektů financovaných z evropských fondů. Z důvodu rostoucích cen stavebních prací, materiálu, energií i narůstající inflace hrozilo jejich nedokončení, a to nejen v České republice, ale v celé Unii. Byl podepsán legislativní balíček, který je považován ze strany všech členských států a stejně tak Evropského parlamentu jako vyvážený kompromis mezi různými potřebami jednotlivých států,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „I nadále ovšem bude potřeba, abychom společně s Evropskou komisí sledovali vývoj situace, zejména s ohledem na dopady energetické krize, a abychom byli připraveni dále reagovat. To ukážou následující měsíce,“ dodal Bartoš.

„Za strany řídících orgánů dotčených programů bude probíhat komunikace k příjemcům, jak mohou nadále postupovat. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo modelové příklady, které znázorňují varianty jejich dokončení a dofinancování,“ vysvětlila náměstkyně pro řízení Sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Daniela Grabmüllerová.

Prakticky to pro příjemce, kteří ještě nestihli na základě okolností dokončit své projekty, znamená možnost jeho rozdělení na více částí, tak aby byl naplněn projektový cíl. U hotové etapy projektu do konce roku 2023 mu bude vyplacena příslušná část dotace z období 2014–2020. Nedokončenou část, jejíž zdržení příjemce prokazatelně nezavinil, pak bude moci zrealizovat v rámci další etapy z programu 2021–2027, ze které mu také bude proplacena, je-li téma podporováno i v novém programovém období. Za stávajících podmínek byla procedura omezena jen na největší projekty, nově byla snížena hranice na 1 milion EUR. 

Druhým příkladem je vyplacení příjemci způsobilých výdajů projektu vynaložených do konce roku 2023 na projekt, který vlivem současné krize nestihl být řádně a celý dokončen, a následné umožnění dofinancování aktivit z vlastních zdrojů. V doposud platných podmínkách by příjemce musel vracet celou dotaci.

Zároveň se povedlo vyjednat, že u některých typů projektů mohou příjemci využít až 100% míru spolufinancování ještě v rámci programového období 2014–2020, což bude umožněno i nadále. Ilustrativně představuje vybrané principy FAST-CARE přiložený leták.*

Zdroj: MMR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down