28.11.2011 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dopravní zařízení využitelná při dopravě břemen

Specifikou dopravy v zahradnictví je to, že pohyb po dopravních trasách je velmi často realizován po nezpevněných površích, v omezených profilech (výškově i šířkově) a břemena vyžadují zvláštní způsoby zacházení, aby nedošlo k jejich okamžitému nebo následnému poškození. Objemy břemen jsou v mnoha případech velmi přesně vymezeny a jsou vyžadovány specifické způsoby jejich fixace k dopravnímu zařízení.

Z hlediska požadavků na dopravu břemen velkých hmotností a velkých objemů je v oblasti zahradnictví rozdíl oproti zemědělství, lesnictví nebo stavebnictví. V zahradnictví jsou dopravovány mnohem menší objemy břemen, jak v rámci vnitřní dopravy (doprava meziobjektová, mezioperační a skladová), tak i v dopravě produkce na trh, resp. ke spotřebiteli.

Výběr správné varianty
Každý produkt v zahradnictví vyžaduje dopravní zařízení s adekvátní nástavbou pro dopravu manipulačních jednotek s cílem poskytnutí podpory pro uchování produkce, pro zajištění hygieny práce, pro skladování produkce a umožnění optimálního provedení nabídky při prodeji spotřebiteli (možnost přehledného vystavení, bezproblémového samoobslužného výběru). Například pro distribuci květin je vhodná jednoduchá, větraná skříňová nástavba; pro dopravu zeleniny a ovoce to může být valník s klecí.
Při sběru a svozu ovoce, léčivých bylin a zeleniny v malém množství na odlehlém místě, bude vyžadováno motorové vozidlo, které má vhodný podvozek pro jízdu v terénu, jeho hmotnost je nízká a prostor pro náklad stačí do objemu 0,5 m3. Pro tyto účely je vhodné využít například čtyřkolové vozidlo UTV s malou korbou. Čtyřkolky s nosiči nebo malým nákladním prostorem lze využít při drobných opravách odlehlých objektů, při údržbě oplocení kolem školek nebo pěstíren a podobně.

Sedm kategorií
Legislativa (Zákon č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích) rozděluje motorová a nemotorová vozidla do sedmi kategorií. Jednotlivé kategorie jsou dále členěny na skupiny vozidel, resp. na druhy vozidel. Druhy vozidel se rozlišují podle druhu karoserie nebo účelové nástavby. Názvy a definice základních druhů silničních vozidel stanovuje norma ČSN 30 0024 a Vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 Sb. V následujícím textu jsou uvedeny vybrané kategorie motorových vozidel a jejich skupin (viz schéma) s možnostmi jejich využití při dopravě v zahradnictví. Cílem je poskytnutí základních, resp. nových informací k realizaci jejich výběru a pro orientaci na trhu v současné nabídce nemotorových a motorových dopravních zařízení.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 6/2011.

Text a foto Ing. Ivo. Celjak, CSc., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down