Část ústecké zoologické zahrady se v rámci výstavy s názvem Znáte nás? přesunula do botanické zahrady v Teplicích. Součástí interaktivní edukativní výstavy je ukázka některých druhů zvířat, které zoo používá pro vzdělávací účely. Také tato akce je věnovaná zejména dětem, žákům a studentům. Školy si mohly domluvit komentované prohlídky. Podle ředitele botanické zahrady Petra Šíly jsou již všechny termíny zabrané. Ředitelka zoo Ilona Pšenková řekla, že výstava je první částí vzájemné spolupráce mezi oběma institucemi a ústeckou univerzitou. Výstava potrvá do 19. března.
Společná výstava se nachází v atriu botanické zahrady. Už dnes odpoledne ji zaplnili nejen hosté vernisáže, ale i zvědaví návštěvníci. K vidění jsou kromě fotografií ikonických zvířat, které zoologická zahrada chová, také terária. V nich je například korálovka mexická, chameleon jemenský či bělozubka, nejmenší savec vážící pouhé dva gramy. Některé druhy zvířat si při komentovaných prohlídkách mohou návštěvníci i osahat.
"Dnes jsme písemně uzavřeli strategické partnerství se zoologickou zahradou, od kterého si slibujeme nejen benefity ze vzájemné propagace, ale také že se vzájemně obohatíme," uvedl Šíla. Návštěvníci botanické zahrady se pode něj mohou výhledově těšit na rozšíření druhů chovaných zvířat. Už teď jsou v botanické zahradě akvária s rybičkami, expozice ve sklenících doplňují želvy a atriem se line zpěv ptáků z voliéry. Do budoucna by si ředitel uměl představit například chov kajmánka či většího druhu želvy. "Některé druhy zvířat zde mít je problematické, musí se totiž splnit hygienické standardy a je nutné zajistit kvalifikovaný personál. Nabízí se, že by zvířátka byla opečovávaná zaměstnanci zoo," dodal Šíla.
Naproti tomu botanická zahrada může pomoci zoo s péčí o rostliny. Podle Pšenkové však bude spolupráce založena zejména na výzkumu a tvorbě společných vědeckých publikací. "Dlouhodobě jsme se prezentovali tím, že chceme v zoologické zahradě vytvořit motýlí louky a botanicky zajímavé plochy tak, abychom vrátili různé druhy ohroženého hmyzu do areálu. A samozřejmě botanická zahrada disponuje těmi typickými semeny konkrétních bylin, které jsou typické třeba pro České středohoří," přiblížila plány Pšenková s tím, že zoo naopak může zajistit jednotlivé druhy motýlů. "Zároveň jsme schopni v rámci jednotlivých institucí dělat výzkum na jakýchsi modelových ploškách a zkoušet, jak nám to funguje, jak se motýly třeba daří vracet do přírody," uvedla.
Obě instituce si pak mohou poznatky porovnat a do výzkumu zapojit také studenty. Jak botanická zahrada, tak zoo mají s ústeckou univerzitou uzavřené memorandum.