Obalová nařízení v Německu ukládá prodejcům a výrobcům zpětný odběr a recyklaci spotřebitelských, skupinových a přepravních obalů. Nařízení tímto umožnilo vytvořit systém sběru, třídění a recyklace použitých spotřebitelských obalů. Duální systém (Duales System Deutschland AG) je nezisková akciová společnost, která byla založena v roce 1990 za účelem kolektivního plnění závazků platného nařízení.
V roce 1997 se transformoval do podoby akciové společnosti, která má 600 akcionářů ze sektoru průmyslu a obchodu. Systém sběru, třídění a recyklace se financuje z licenčních poplatků na používání značky „Zelený bod“ (18 000 držitelů licence).
Duální systém je vybudován vedle sběru komunálního odpadu a cílem bylo odlehčit komunálnímu toku odpadu, který je určen převážně na skládkování a spalování. „Zelený bod“ na obalu ukazuje, že sběr a třídění je financováno průmyslem a obchodem. Výše licenčního poplatku závisí na druhu materiálu, z něhož je obal zhotoven a počtu prodaných kusů. Držiteli licence jsou obecně výrobci obalů, plniči (výrobci baleného zboží), dovozci a obchodní firmy.
Pro používání značky „Zelený bod“ je nutné podepsat smlouvu a registrovat obaly, které se mají tímto znakem označovat. .
V roce 1995 se Duální systém rozhodla převést práva k používání obchodní značky „Zelený bod“ formou generální licence na evropskou organizaci Packaging Recovery Organisation Europe s.p.r.l. PRO EUROPE se sídlem v Bruselu. Tato organizace přiděluje obchodní značku národním systémům zpětného odběru. Proto se s tímto znakem setkáme v Rakousku, Belgii, Španělsku, Lucembursku…
Není nezajímavé, že Česká republika se stala třetí zemí mimo Evropskou unii, kde se „Zelený bod“ zabydluje.