03.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Delospermy – tučnolisté skalničky

Delospermy (Delosperma) patří mezi mimořádně atraktivní skalničky. Svými zářivě pastelově zbarvenými květy dokážou nadchnout nejednoho milovníka skalniček a rostlin vůbec. V přírodě se s nimi lze setkat zejména v horských a podhorských oblastech jižní a východní Afriky a jihu Arabského poloostrova, kde často rostou ve výškách kolem 3000 m n. m.

Vyskytují se na kamenitých stráních či svazích, spárách mezi kameny, popř. i v nepříliš zapojených horských trávnících. Jedná se o sukulentní byliny s nápadně tlustými, dužnatými, jasně zelenými popř. šedavě zelenými listy. Stonky jsou u některých druhů silně zkrácené, často ale také poloplazivé až plazivé či dokonce vystoupavé a tvoří téměř polokeřovité formy. Do našich zahrad začínají více pronikat od 80. let 20. století a jejich nabídka, včetně řady odrůdových novinek, se výrazně rozšiřuje zhruba posledních 10 až 15 let.

Samotný rod Delosperma čítá zhruba 100 dosud známých druhů. A zdaleka ne ve všech případech se v našich podmínkách jedná o rostliny zimovzdorné. S určitým zjednodušením lze říct, že je tomu spíše naopak. Spolehlivě zimovzdorné druhy a odrůdy by se zatím daly spočítat na prstech jedné ruky (či při troše optimismu dvou…). Je to dáno do určité míry i tím, že se často do naší kultury dostávají různá křížení a nevyzkoušené selekce, které jsou třeba schopny přežít mírné zimy venku, ale dlouhodobé zkušenosti s nimi zatím spíše chybí. Určitým problémem je v mnohých případech i dost nejasná taxonomie, kdy se různé druhy nabízí pod stejnými jmény či naopak…

Text a foto

Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.,

kurátor sbírek trvalek a okrasných trav,

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 2/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down