12.08.2003 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cuphea llavea – zajímavá novinka v sortimentu záhonových a balkónových květin

Cuphea llavea se objevila v sortimentu záhonových a balkónových květin teprve nedávno. Jde o velmi pěkný druh z čeledi Lythracae, který se liší od dvou, na trhu již rozšířených a dobře známých druhů Cuphea hyssopifolia a Cuphea ignea, velikostí květů a vystoupavými až převislými výhony. Květina má trubkovité, 4 až 5 cm velké, zářivě červené květy s fialovým jícnem a středně velké kopinaté listy, na líci tmavě, na rubu světle zelené. V kultuře je pravděpodobně pouze jedna odrůda, kterou firmy nabízejí pod čtyřmi různými názvy: ‘Tiny Mice’, ‘Tiny Winnie’, ‘Firecracker’ a ‘Torpedo’.

Nároky během pěstování
Květina je velmi náročná na světlo. V dlouhodenních podmínkách s vysokou intenzitou slunečního záření je zabezpečen rychlý růst výhonů a vývoj květů. V krátkodenních podmínkách rostlina více rozvětvuje, ale vytváří tenčí výhony.
Teploty pěstování jsou v rozmezí 12 až 20 °C. Při nižších teplotách, 12 až 14 °C, rostou rostliny pomaleji, mají kratší internodia a později kvetou. Ve vyšších teplotách, při 16 až 20 °C, rostou výrazně rychleji, mají delší internodia a kvetou dříve. Pro vývoj květů je optimální teplota 18 °C, zakládání květů je na teplotě nezávislé.
Během pěstování se rostliny několikrát zaštipují, aby dobře rozvětvily a získaly kompaktní stavbu. Po zaštípnutí hlavního výhonu (zpravidla na čtyři listy) se nově rašící postranní výhony opakovaně zaštipují (2 až 3×) a ke zkrácení internodií se používají retardanty ve formě postřiku. Účinné jsou jak klasické přípravky Stabilan (0,12%) nebo Retacel (0,15%), tak novější přípravek Topflor (0,1%; 80 ml/m2 ). Poprvé se rostliny ošetřují jakmile postranní výhony dosáhnou délky 2 až 3 cm, další postřiky následují v intervalu 7 až 10 dnů. Klasické přípravky se aplikují dvakrát až čtyřikrát, novější Topflor třikrát až pětkrát.
Cuphea llavea je náročná na živiny a citlivá k přeschnutí substrátu; proto se rostliny v období silného růstu a vývoje musí pravidelně zalévat a přihnojovat. K přihnojování se doporučují 0,2 až 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem živin (15:10:15), jednou až dvakrát týdně. Při automatické spodní závlaze (příliv–odliv), kdy je každá zálivka hnojivá, může být koncentrace živného roztoku až 0,1%.
Zakořenělé vrcholové řízky se obvykle vysazují do květináčů (průměr 11 až 12 cm) po třech kusech. Podle zahraničních zkušeností stačí vysazovat mladé rostliny až v polovině března, kdy postupně nastávají podmínky dlouhého dne s vyšší intenzitou slunečního záření, které zaručují rychlý růst a vývoj rostlin, a ty pak vykvétají začátkem května. Při předčasné výsadbě v zimních měsících je dobrá kvalita výpěstků podmíněna instalací asimilačního přisvětlování (4 až 5 klx) při prodloužení délky dne na 16 hodin.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down