Co zvládne robotická sekačka a na jakou zahradu je vhodná?

Robotické sekačky jsou hitem zvláště posledních pár let. Chytrý robot může na zahradě ušetřit hromadu práce, ale není vhodný pro každý typ zahrady. Kdy se vyplatí robotickou sekačku pořídit a kolik času ušetří?

V posledních pěti letech se roztrhl pytel s chytrými domácími roboty, které za vás vytřou nebo vysají. Podobně je to nyní i se zahradními sekačkami, jež vám mají ušetřit práci se sekáním trávníku s vaším minimálním zásahem nebo rovnou bez něj.

Je ale pro vaši zahradu tento robot to pravé? Pokud máte malou zahrádku posetou záhonky, skalkami, stromy a křovinami, pak se bude hodit spíše běžná sekačka na trávu, se kterou můžete precizně posekat trávu i v hůře dostupných místech. Robotická sekačka je spíše pro větší (až 2000 m2) a rovinatější pozemky, protože svahová dostupnost těchto strojů bývá maximálně okolo 35 %. Samozřejmě si poradí se stromem či skalkou, které se dokáží vyhnout, ovšem preciznost sekání okolo objektů a v rozích zahrad je o něco menší.

A díky čemu se orientují v prostoru? Robotické sekačky disponují mnoha senzory, například senzorem deště, který jí řekne, že v letním lijáku není vhodné sekat. Mezi nimi jsou právě i prostorové senzory, jež zajišťují pohyb po zahradě a vyhýbání se objektům. Lepší modely mají dokonce senzor pro zaznamenání růstu trávy, takže si samy určí, kdy je trávník vhodné posekat. Vy se díky tomu nemusí starat vůbec o nic.

Zásadní rozdíl je také v době nabíjení a času sekání. Robotické sekačky fungují na akumulátor. Pokud se během sekání baterie vybije, dokážou lepší modely zajet zpět do nabíjecí stanice a po nabití se následně vrátit zpět na místo, kde sekaly naposledy, a pokračovat. Existují také nižší modely, které začnou sekat zase od začátku jednu z naprogramovaných tras. Nejnižší modely musíte do nabíjecí stanice dopravit sami. K ovládání sekačky vám bude obvykle sloužit chytrý telefon s aplikací, jež se pomocí sítě připojí k robotu, a vy ho tak můžete manuálně ovládat a programovat. Rychlé pokyny můžete nastavit také na displeji, jež je obvykle umístěn na horním víku.

A co s posekanou trávou? Robotické sekačky nedisponují žádným sběrným košem, takže je tráva rozsekána na malé kousky a rozprostřena (mulčovací systém). S tímto faktem je třeba při pořízení počítat, a pro mnoho zahrádkářů to nebude ideální systém. Mnohé také odradí cena. Díky pokročilým technologiím se nejedná o levnou hračku a jejich cena se pohybuje  přibližně od 20 tisíc korun za základního pomocníka až po nejpokročilejší roboty s cenou okolo 50 tisíc. V případě, že ale máte větší zahradu, může se stát nedocenitelným pomocníkem. Pokud chcete, aby vám sekačka sloužila dlouho, nezapomeňte na její údržbu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. My jsme jeden čas měli tu robotickou od Worx Garden a přiznám se, že mě to nějak nezaujalo. Je pravda, že v té době to bylo v plenkách, dneska je to někde jinde. Ale nějak se to sypalo a nakonec šla z domu. Slabá baterie, nedržela se vytyčených ploch, zahradu sekala relativně dlouho (jakože 5 arů v rámci hodin). Možná vadný kus, nevím. Hlavně co se týče té baterie. Hodila by se jim nějaká kvalitní, třeba odsud: https://www.filsonstore.cz/autobaterie-akumulatory/ ... Ale to by zase ta sekačka byla za trochu jinou cenu. 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down