19.01.2021 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cizí škodlivé organismy se u nás rozšiřují

Rok 2020 se zapsal do dějin jako Mezinárodní rok zdraví rostlin. Od roku 2021 se bude každoročně 12. května slavit Mezinárodní den zdraví rostlin. Zdravotní stav pěstovaných plodin má podstatný vliv na kvalitu potravinářské produkce. Zajímavé informace nejen z oblasti kvality zemědělských i zahradnických produktů a potravin zazněly na videokonferenci Zdravé rostliny pro zdravou planetu, pro odolnější potravinové systémy.
Akci uspořádalo Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci se Společností pro výživu, z. s. Přednášky se mimo jiné týkaly vlivu zdravotního stavu rostlin na kvalitu a bezpečnost produkce, možností omezení plýtvání potravinami, významu biodiverzity nebo rozšiřování nepůvodních škůdců ovoce a zeleniny na území České republiky.

V současnosti je známo šest druhů škůdců ovocných dřevin zavlečených na území ČR v posledním desetiletí. Tito škůdci se u nás už stihli usídlit. Za posledních deset let se do naší republiky dostala vrtule višňová, vrtule ořechová, octomilka japonská, bejlomorka klikvová, tmavka švestková nebo kněžice mramorovaná. Původem severoamerický škůdce třešní a višní vrtule višňová se k nám dostal v roce 2014, kdy byl zaznamenán výskyt na Strakonicku a Hodonínsku. Na rozdíl od vrtule třešňové, která napadá ranější odrůdy, škodí na pozdních odrůdách třešní a višní. Dospělci se líhnou o tři až čtyři týdny později, než je tomu u vrtule třešňové. Od roku 2020 se vrtule višňová vzhledem k plošnému rozšíření v EU už nereguluje. Octomilka japonská patří k nejvýznamnějším škůdcům ovocných dřevin. Napadá plody drobného ovoce, peckoviny, révu a další plodiny. Na naše území pronikla v roce 2014, kdy byl zjištěn výskyt na několika místech. Jedná se o jihoasijský druh. Kvůli dlouhému doletu nemá úřední regulace smysl. Octomilka se přenáší napadeným ovocem, například obchodem. Vzhledem k tomu, že v Evropě nemá přirozené nepřátele, vyvstává nutnost chemické ochrany pro potlačení populace škůdce. Hrozí ale riziko vzniku rezistence k používaným účinným látkám. Z jihovýchodní Evropy se k nám v roce 2012 dostal teplomilný škůdce, vosička tmavka švestková. Škodí tím, že larvy vyžírají jádro pecky. Napadené plody většinou opadávají. Tmavka znehodnocováním plodů švestek působí hospodářsky významné škody. Škůdce není v EU regulován. Asijský druh kněžice mramorovaná u nás byla poprvé zaznamenána v roce 2018. Obtížný hmyz, který na zimu zalézá do lidských obydlí, škodí na ovoci, zelenině a dalších plodinách. Vzhledem k rychlému šíření dopravními prostředky a letem není fytosanitární regulace reálná. Insekticidní ochrana je velmi problematická, protože se dospělci kněžice rychle přemísťují z jednoho hostitele na druhého.*

Text

Ing. Hana Honsová, Ph.D.,

Zdroj fotografií: www.eppo.org

Celý článek najdete v časopisu Zahradnictví č. 1/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down