Cibulovka narcisová – významný škůdce narcisů

Cibulovka narcisová (Merodon equestris) je původně jihoevropským druhem hmyzu, který byl zavlečen do Austrálie, jihozápadní Asie a Severní Ameriky. Vyskytuje se též v severní Africe. Na území Evropy je v současnosti tato cibulovka hojně rozšířena a je považována za významného škůdce cibulovin, zejména narcisů.
Cibulovka narcisová taxonomicky náleží do řádu dvoukřídlí (Diptera), čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Škůdce se vyvíjí na hyacintovitých a amarylkovitých. Škodí na cibuli, česneku a okrasných cibulovinách. Nejnáchylnější k napadení jsou zástupci rodu narcis (Narcissus), především narcis bílý N. poeticus, N. leedsii a N. maximus.

Dospělci cibulovky narcisové mají zavalité, chlupaté, 12 až 14 mm velké tělo a jsou podobní malým čmelákům. Právě tato podobnost a schopnost dokonalého maskování donutí mnohé predátory, aby si jich nevšímali. Škůdce se vykazuje pohlavním dimorfismem, typickým pro zástupce pestřenkovitých. Oči samečka jsou větší a téměř se dotýkají v horní části hlavy, zatímco samičky mají oči menší, umístěné dále od sebe. Na rozdíl od čmeláků se cibulovky vyznačují velmi rychlým letem a zároveň mají tendenci se během letu vznášet. Barevný rozsah chloupků je od černavých po šedavé, žlutavé, medově hnědé až téměř oranžově hnědé. Zadní pár křídel je zakrnělý. Vajíčka jsou 1,6 mm velká, podlouhle oválná, perlově bělavého zbarvení. Larvy jsou baculaté, 18 mm dlouhé, špinavě žlutavě bílé, beznohé, výrazně článkované, s tmavými skvrnkami. Puparium je 12 až 14 mm dlouhé, tmavě hnědé a silně sklerotizované.

Dospělci se objevují od května do července a živí se pylem a nektarem z květů okrasných rostlin. Dospělá samička žije 17 dnů a sameček pouze 11 dnů. Samičky začínají klást vajíčka při teplotách nad 18 ºC v teplých, slunečných a bezvětrných dnech, tj. v průběhu června až začátkem července. Každá samička může naklást 40 až 100 vajíček, a to jednotlivě buď na listy v oblasti krčku, nebo přímo na cibule či do půdy. Samička využívá prasklin a trhlin v půdě k lepšímu přístupu do rostlin. Za dva týdny se líhnou larvičky, které zalézají do cibulí a na jejich povrchu zanechávají drobné, různě zbarvené otvory.

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down