Barevnou krásu květinových záhonů předvedla letošní Jarní slavnost cibulovin v Mladé Boleslavi. Pro účastníky akce připravila nizozemská pořadatelská firma Verver Export ve spolupráci s tuzemskou Floravil, s. r. o., a s hostitelským městem prohlídku pestré škály rozkvetlých směsí cibulovin, které byly vysazeny mechanizovaným způsobem i ručně a nechyběla ani praktická ukázka strojové výsadby lilií. Součástí akce byla také řada zajímavých přednášek. Na závěr proběhl křest nové směsi sestavené na přání Mladé Boleslavi v barvách města.
„Uvidíte, že i průmyslové město může díky květinovým výsadbám vypadat hezky,“ zahájil akci člen rady města Mladé Boleslavi Miloslav Neuman. Jak vysvětlila Ing. Marie Šulitková, vedoucí úseku veřejné zeleně, starají se v Mladé Boleslavi celkem o 350 ha zeleně a ročně město vynakládá částku 40 milionů korun na její údržbu a realizaci. Cibuloviny od společnosti Verver Export zde sází již několik let a pro letošní přehlídku vysadili na podzim několik zajímavých směsí také mechanizovaně.
„Již třicet let jsme specialistou na cibuloviny pro veřejnou zeleň, naše společnost už má ale více než 75letou tradici. Původně se věnovala květinám k řezu,“ vysvětlila na úvod Miek Stapová, zástupkyně nizozemské společnosti Verver Export. Nově se zaměřují na skandinávské země – Dánsko, Norsko a Švédsko. V České republice a na Slovensku, podobně jako v Německu nebo Francii a dalších evropských zemích, působí již řadu let. Cibuloviny kupují od pěstitelů v Nizozemsku a specializují se na koncepty, které si pak mohou zájemci vybrat podle tištěných i on-line katalogů.
Miek Stapová spolu s Ing. Irenou Konvalinkovou ze společnosti Floravil, která tlumočila výklad, provedly účastníky akce kolem rozkvetlých záhonů v centru Mladé Boleslavi. První směs cibulovin s názvem Prima Vera byla strojově vysazena pod travní drn na podzim. Patří mezi zplaňující a lze ji posekat až po úplném zhnědnutí porostu, aby měly rostliny čas se namnožit semeny i cibulemi. Tvoří ji devět různých druhů cibulovin, např. Tulipa tarda, Muscari latifolium, Chionodoxa, Leucojum aestivum nebo Bellevalia. Ta se podobá modřenci, v přírodě roste běžně ve Francii. Jak M. Stapová vysvětlila, u mechanizované výsadby směsí lze zvolit hustotu sázení cibulí – méně se sází pro přírodní vzhled, více pro dekorativní květinové pásy.
Další v pořadí, směs Duo Mars z řady Tram Robuste, byl trvalkový záhon s cibulovinami. Směs, kterou lze vysazovat podél cest a chodníků, tvoří odolné rostliny snášející zasolení i pošlapání. Tato směs vyžaduje jen minimální údržbu, suché trvalky stačí v předjaří posekat. Ve směsi Duo Mars kvetly v době prohlídky narcisy, které vystřídaly v kvetení krokusy. Kolemjdoucí se mohou v létě těšit na trvalky jako Rudbeckia nebo Pennisetum, doplněné česnekem Allium sphaerocephallum.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 6/2023.