26.03.2012 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chryzantémy – stěžejní rostliny českého trhu

Chryzantémy patří mezi nejprodávanější rostliny v České republice. Problematice jejich pěstování byl věnován seminář uspořádaný v prostorách společnosti Sinco v Mělníku. Přehlídka odrůd hrnkových chryzantém typu Multiflora s odborným seminářem proběhla ve spolupráci Bohemiaseed s. r. o., Brandkamp GmbH, Sinco Mělník s. r. o. a SKF ČR.

Na začátku semináře vystoupil jednatel společnosti Sinco Jakub Švanda, jenž promluvil o jejich firmě, která je v Mělníku více než 15 let. Zároveň uvedl že činnost společnosti se dělí na tři nejdůležitější sekce: pěstování rostlin, velkoobchod s rostlinami a velkoobchod s nerostlinným zbožím. Poté krátce vystoupil předseda SKF ČR Jiří Horák, ten zdůraznil dvacetileté výročí svazu, které se slaví právě tento rok a za jeho založení poděkoval přítomnému Ing. Zdeňku Nachlingerovi. Jiří Horák také promluvil o důležitých akcích na kterých se SKF v tomto roce podílelo – především evropské mistrovství floristů Europa Cup 2011, mistrovství republiky floristů Děčínská kotva nebo návštěva prezidenta AIPH.
K samotným chryzantémám přešel zástupce společnosti Bohemiaseed Zdeněk Nachlinger. Chryzantémy typu Multiflora mají v České republice stěžejní zastoupení na trhu a každým rokem přibývá počet rostlin určených k prodeji. 100 % všech vypěstovaných rostlin v České republice je distribuováno na náš trh. V roce 2008 bylo vypěstováno zhruba 1 200 000 řízků plus dalších zhruba 600 000 z přemnožení. Za dva roky přibylo do volného prodeje dalších asi 200 000 kusů řízků – spolu s dalšími z přemnožení, v roce 2010 tak na trh šly zhruba dva miliony sazenic. Multiflory se dnes obecně pěstují menšího vzrůstu než bývalo dříve zvykem, důvodem je především to, že větší exempláře jsou hůře prodejné a pro pěstitele tak není jejich produkce finančně rentabilní.

Typ Multiflora
Pozvaným specialistou z Německa byl obchodní ředitel přední firmy v pěstování mladých balkónových rostlin a především chryzantém Brandkamp GmbH, Jürgen von den Driesch. Během srpnového dne se snažil nastínit přítomným jak dosáhnout kvalitního výpěstku a upozornil na hlavní chyby v pěstování. Jürgen von den Driesch se v první řadě věnoval řadě Multiflora (Bran Multiflora Line). A jaké jsou nejdůležitější kroky ke správně vypěstovaným rostlinám s ideálními kondicemi a tvarem? Chryzantémy tohoto typu patří mezi nejnáročnější rostliny na výživu, proto je důležité již při hrnkování mít dostatečně nahnojený substrát. A také po celou dobu růstu musíme rostlinám zajistit neustálý přísun živin; 3 – 4 kg hnojiva na m³ je pouze pojišťovací dávka k jejich přežití.
Dobu hrnkování přizpůsobujeme velikosti kontejneru – čím menší květináč, tím později začínáme hrnkovat (u nezatemňovaných kultur). Po zasazení řízků je důležité umístit kontejnery na nějaký čas do skleníku, ve venkovních prostorech nejsme totiž schopni zaručit že noční teploty neklesnou pod 14 °C a že rostliny budou dostávat dostatek dusíku ve výživě. Pokud chryzantémy umístíme ihned po nahrnkování ven, přejdou do nežádoucí generativní fáze a místo nárůstu zelené hmoty začínají tvořit poupata. Ze skleníku by neměly rostliny být přemístěny dříve než na konci června či začátku července. Rané odrůdy Multiflora by potom měly ve skleníku zůstat ještě delší dobu, neboť jakmile se ze skleníku vyskladní začínají kvést (neplatí při horkých letních nocích). Ideální je ponechat rané odrůdy ve skleníku zhruba o 14 dní déle než pozdní odrůdy, tam dostatečně dorostou a následně kvetou s pozdními zároveň. Při rozmisťování nádob dbáme také na to, že chryzantémy potřebují pro vhodný tvar dostatek místa a nesmí se vzájemně dotýkat (v takovém případě rostou do výšky). Rozmístění je důležité i ve skleníku, kde při malých rozestupech tvoří rostliny nevhodný půlkulatý tvar hlavy.
Jednou z otázek zúčastněných byla problematika zimovzdornosti rostlin. Rozvitý květ je podle Jürgena von den Driesche schopný vydržet teploty kolem 1 až 2 °C a poupě snese teplotu zhruba – 1 až 2 °C. Pokud teploty klesnou pod – 2°C květy a poupata zmrznou. Možnou ochranou je preventivní závlaha postřikem nebo případné přemístění rostlin z venkovních prostor do vnitřních, to je ale u většiny pěstitelů a prodejců problematické. Chryzantémy lze také až deset dní přeskladnit lednici při teplotě 3 až 4 °C, musí být dobře zalité, ale zároveň mít suchý list. Po dobu skladován nepotřebují další zálivku, ani světlo.

Prvních šest týdnů
Podle Jürgena von den Driesche rozhoduje o výsledku výpěstku prvních šest týdnů pěstební doby. Základem je zvolení vhodného substrátu se středním obsahem živin, substrát během prvních šesti týdnů nesmí nikdy přeschnout a důležité je přihnojování při každé zálivce. Optimální poměr dusíku a draslíku je v první polovině pěstební doby 2 : 1. Při nedostatku dusíku a zároveň přebytku draslíku dochází k přesolení půdy a rostliny tvrdnou, žloutnou a nasazují předčasně poupata. Zhruba tři týdny po nasázení rostliny měkce zaštípneme, při tvorbě poupat i hlouběji. Ve druhé půlce pěstební doby se mění poměr dusíku a draslíku na 1 : 2, to zajistí že rostliny budou pevné a nebudou rozléhat. V této fázi také provádíme, zejména při vlhkém počasí, preventivní ošetření porostu proti bílé rzi chryzantémové (Puccinia horianum). V České republice se jako prevence proti této chorobě využívá Bumper, čím vlhčí jsou podmínky, tím vyšší koncentraci přípravku použijeme.

Zatemňované kultury
V současné době se při pěstování Multiflor velice často využívá zatemňovaných kultur – především při pěstování ve sklenících či v kombinaci skleníky a venkovní prostory. Kombinace obou typů pěstování je doporučována, rostliny mají ve venkovním prostředí lepší podmínky pro svůj růst a dosáhneme tím kvalitnějšího výpěstku, zároveň pěstitel ušetří svou práci (ve skleníku poté méně zatemňujeme). Tento způsob pěstování má nesporné výhody, můžeme jím ovlivnit termín kvetení na přesně požadovaný termín a pro pěstování využijeme i pozdní odrůdy (snáší lépe výkyvy počasí, dělají lepší kulovitý tvar rostliny). Nevýhodou potom jsou vyšší náklady na pěstování a kratší doba kvetení, rostliny totiž nakvetou najednou a mají méně poupat. Zatemňovat můžeme ideálně automatickými zatemňovacími systémy anebo pomocí tmavé a prodyšné tkaniny (fólie vzhledem k možnosti šíření chorob není vhodná), kterou lze položit i přímo na rostliny. Se zatemňováním začínáme ve chvíli, kdy rostliny pěstované na venkovních prostorech dosáhly minimálně 50 % své finální velikosti a kultury ze skleníku alespoň 30 až 35 %. Pro zatemňované kultury vybíráme rostliny se stejným reakčním časem, jen tím zajistíme že termín expedice bude shodný.

Pestré novinky
Šlechtitelé v německé společnosti Brandkamp se neustále snaží produkovat novinky s novými a lepšími vlastnostmi. Z chryzantém typu Multiflora jmenujme například velmi ranou odrůdu ´Brandune´, jež má zhruba o 30 % větší objem než její předchůdkyně ´Branbeach´ a její barva je výrazně žlutá. Odrůda ´Branhalo´ se zase vyznačuje velmi tmavým zeleným listem a výraznou oranžovou barvou květu. ´Branhalo´ si udržuje hustý a kompaktní vzhled i pod sklem (nevytahuje). Zajímavá je jistě i kolekce Branfountain Family, tato skupina je vyšlechtěna ve čtyřech barvách – bílá, žlutá, lososová a fialová. Vitální skupinou je Branbird Family, kterou se zatím podařilo vyšlechtit ve čtyřech barvách. Chryzantémy se vyznačují dobrým růstem a se zatemňováním u nich můžeme začít již při 40 procentech jejich konečné velikosti, jejich vitalita nezabrání zastavení růstu. Pro sesazování jsou ideální chryzantémy skupiny Bransea Mix. Cílem pěstitelů je vyšlechtit co nejvíce barev rostlin v jedné skupině odrůd, a to jak u raných i pozdních. Výhodou široké palety barev jedné odrůdy je možnost kombinace rostlin stejného habitu a vlastností, a to znamená i totožný termín kvetení. Jako poslední z Multiflor zmiňme ještě novou řadu odrůdy Brantopas Family, která patří mezi nejpozději kvetoucí – kvete až na konci října.

Velkokvěté chryzantémy (Mountain Line)
Zájem o velkokvěté chryzantémy každým rokem narůstá, tyto rostliny jsou sezónním podzimním produktem. Při pěstování velkokvětých chryzantém si dáváme pozor na kvalitní substrát, který musí být zdravý, propustný a s vysokým obsahem humusu. Při píchání nezakořenělých řízků nesmí být substrát příliš nahnojen, mohlo by dojít k jeho přesolení a rostliny by špatně rostly. Ideálním substrátem je výsevní nebo pikýrovací. Před napícháním řízků musíme substrát dostatečně zalít a zálivku opakujeme i po zapíchání řízků. Poté rostliny zakryjeme nejlépe mléčnou fólií, která musí být neprodyšně uzavřena – tím se pod ní vytvoří to správné klima pro vyvíjení řízků. Fólii odkrýváme nejlépe večer, kdy jsou chladnější a přijatelnější podmínky. Množárna by po celou dobu měla být zastíněná a podle podmínek stanoviště poté řízky zakoření během deseti až dvaceti dní.
Velkokvěté chryzantémy se pěstují v zaštipovaných nebo nezaštipovaných kulturách, záleží na každém pěstiteli co je pro něj výhodnější. Při zaštipování jsou květy menší ale rostliny větší a rozvětvené, k dispozici máme také více řízků. Nevýhodou je vysoká citlivost rostlin na dopravu. Nezaštipovaná kultura (přímé píchání řízků do květináčů) je snadnější, rychlejší a méně nákladnější. Výsledkem jsou velké kulovité květy. Nezaštipované chryzantémy hrnkujeme oproti zaštipovaných do menších květináčů, neboť vytváří méně zelené hmoty. Substrát pro velkokvěté chryzantémy nesmí nikdy přeschnout, rostliny dostatečně hnojíme a hlídáme koncentraci solí v substrátu. Ve fázi růstu potřebuje rostlina více dusíku, ve fázi poupat naopak více draslíku. Noční optimální teplota pro velkokvěté chryzantémy je 16 °C, v případě teplých dní může být nižší, nikdy ale nesmí klesnout pod 12 °C.

Pro dobrý výsledek
Pro vypěstování ideálních rostlin je nutné zatemňování. Zaštipované zatemňujeme ve chvíli kdy nové postranní výhony mají délku 2 až 5 cm, nezaštipované při délce výhonů 5 až 8 cm.
Řezané odrůdy ´Eleonora´a ´Spider´ jsou svým růstem velice bujné a pokud je ihned po nařízkování zatemníme, jsme schopni je vypěstovat i jako velice pěkné hrnkové rostliny. Tím se nám podaří vypěstovat z jedné odrůdy dva různé druhy rostlin a potenciálně si zvyšujeme zisk. Pokud plánujeme jejich prodej na Dušičky, zatemňujeme tyto rostliny od 15. srpna do 15. září, poté již přirozeně nadchází kratší den.
U velkokvětých chryzantém je také nutná retardace, jež záleží na konkrétní odrůdě – ideálním termínem pro ošetření je dva až tři dny po vyštípnutí postranního výhonu. U chryzantém vyštipujeme minimálně dvakrát během kultury postranní výhony o délce 2 až 3 cm. Důležité je vystihnout správný čas vyštipování a vylamovat výhony do boku. A jak je to s ochranou velkokvětých chryzantém? Od začátku zatemňování preventivně každých deset dní používáme postřik proti bílé rzi chryzantémové. U náchylných odrůd (´Olymp´, ´Trumf´) hlídáme výskyt svilušky a konkrétně u odrůdy ´Olymp´ askochytu květního lůžka.
Z odrůd velkokvětých chryzantém doporučil Jürgen von den Driesch například spolehlivou skupinu Olymp, která je vyšlechtěna v pěti barvách. Odrůdy této skupiny se hodí i do sesazovaných nádob. U odrůdy ´Olymp White´ je ovšem problém s barvou květů. Pokud noční teploty poklesnou pod 14 °C získají její bílé květy nádech do růžova. I z tohoto důvodu vyšlechtili specialisté společnosti Brandkamp novou odrůdu ´Eiger´, která má stejně dobré vlastnosti jako ´Olymp´. Rostlina má v porovnání mírně odlišný tvar květu, ten ale zůstává sněhově bílý i v případě poklesu teplot.
Na závěr přednášky byla uspořádána prohlídka porostu chryzantém na pěstebních plochách společnosti Sinco. Chryzantémy zde zahradníci pěstují na venkovních plochách i ve sklenících a celkem jich mají letos připraveno k prodeji zhruba 50 000 kusů v různých velikostech. Jürgen von den Driesch konzultoval s účastníky semináře praktické otázky pěstování a v kultuře chryzantém typu Multiflora názorně ukázal jak mají vypadat ideálně vypěstované rostliny.

Text a foto Jana Klečková

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda lze vypěstovat příští rok květ chryzantémy ze sazenice, která
    kvetla již tento rok. To znamená, že nebudu pěstovat z nové, ale použiji již starší rostlinu,
    pouze ji zastřihnu a nechám ze stejného kořenového balu vyrašit novou rostlinku.
    Děkuji.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down