V prvním díle příspěvku pojednávajícím o chorobách třešní jsem se věnovali moniliové spále, suché skvrnitosti listů a odumírání pupenů, hnilobě plodů a původci silného větvení. Výčet chorob zakončíme virózami a bakteriemi.
Virózy
Na třešních je popsáno kolem 20 druhů virů, z nichž v posledních letech je věnována pozornost zejména Little Cherry Virus, který je jedním z mála patogenů ovocných dřevin, u nichž je hlavní symptom popsán v obecném názvu. Onemocnění se projevuje velmi malými plody, které nedosahují chuti charakteristické pro danou odrůdu.
Little Cherry Virus 1 (LChV-1) a Little Cherry Virus 2 (LChV-2), patřící do čeledě Closteroviridae, jsou rozšířeny na celém světě. Symptomy, které vyvolávají varírují v závislosti na odrůdě třešně a kmenu viru. Pokud je strom mírně infikován LChV-1, je pravděpodobné, že se symptomy objeví až krátce před sklizní, kdy třešně dosáhnou sotva poloviny normální velikosti, nejsou tak sytě červené a jejich chuť je nahořklá, jsou nejedlé, neprodejné a nelze je využít ani ke zpracování. Některé odrůdy mohou reagovat jen mírnými deformacemi plodů, ale u vysoce vnímavých odrůd může dojít k úplné ztrátě stromu. Virus se šíří především s infikovaným rostlinným materiálem (rouby, očka).
Následkem napadení třešní Little cherry virus 2 jsou malé, matně červené plody mdlé chuti, které nedozrávají a dosahují ½ až 2/3 normální velikosti. Plody u některých kultivarů mohou být na ploché straně plodu tečkované. Symptomy na listech se vyskytují jen u některých odrůd v podobě předčasného červenání, ale změnu barvy mohou vyvolat i jiné faktory. Little cherry virus 2, známý především v USA, se přenáší červcem Phenacoccus aceris, při rozmnožování, nepřenáší se pylem, semeny, půdou ani na nářadí. Přímá ochranná opatření nejsou k dispozici, matečné rostliny by měly být testovány na přítomnost obou virů.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 7/2022.
Text a foto: doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D., AF MENDELU