V zahradní kultuře pěstované sedmikrásky byly vyšlechtěny z botanického druhu sedmikrásky obecné (Bellis perennis), která roste na území celé Evropy a Přední Asie. Vyšlechtěné velkokvěté kultivary se pěstují pouze jako dvouleté rostliny. Odrůdy se liší zejména stavbou a velikostí květů, které bývají často i dvoubarevné. Plnokvěté sedmikrásky jsou oblíbené květiny pro jarní osázení záhonů, truhlíků a okrasných nádob.
Často poškozuje sedmikrásky fytoplazmová žloutenka (původce Aster yellows phytoplasma – AY). Listy napadených rostlin jsou chlorotické, drobné, často deformované s nekrotickými skvrnami. Květní úbory jsou nepravidelně deformované, nevybarvené a mají žlutozelenou barvu. Napadené rostliny časem žloutnou a odumírají. Fytoplazma přežívá a množí se v těle křísků rodu Macrosteles, kteří jsou jejím jediným přenašečem. Ochrana spočívá v likvidaci infikovaných rostlin a vysazování zdravých sazenic.
Výsev a mladé rostliny sedmikrásek mohou být ohroženy v nejranějších růstových fázích početnou skupinou půdních hub způsobujících padání mladých rostlin a hnilobu kořenů (Pythium ultimum, Rhizoctonia solani). Při napadení semenáčky těsně před objevením nebo po objevení nad povrchem substrátu hnědnou, padají a odumírají. Padání klíčních rostlin omezí moření osiva a výsev do dezinfikovaného substrátu. K moření lze použít přípravek Proplant. Chemická ochrana spočívá v preventivní zálivce před výsevem nebo výsadbou přípravkem Previcur Energy (25 ml/100 m² + 6 až 10 l vody/m²). Po objevení příznaků onemocnění na množárně nebo rostlinách nemocné rostliny odstraníme. Zbylé zdravé rostliny ošetříme zálivkou 0,25% přípravkem Aliette 80 WG (2 až 5 l/vody/m²) nebo opakujeme ošetření Previcur Energy (25 ml/100 m² + 6 až 10 l vody/m²).*
Text
Ing. Antonín Köhler,
ÚKZÚZ Opava
Foto Svatopluk Rychlý
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2016.