23.11.2011 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci santpaulie – africké fialky

Africká fialka (Saintpaulia ionantha) patří k známým a oblíbeným pokojovým rostlinám. Tyto drobné rostliny z čeledi podpětovitých (Gesneriaceae) pochází z východoafrických lesů pohoří Usambara a Uluguru. Santpaulie jsou vděčně kvetoucí rostliny, které neúnavně dlouhé měsíce kvetou květy všech barev. Dobře snáší pokojovou teplotu, nesnáší však příliš suchý vzduch, přímé oslunění a zálivku studenou vodou.

Jakmile nám africká fialka přestane růst a málo kvete, bude potřebovat přesadit nebo přemístit do teplejšího prostředí. Vyžaduje vzdušný, dobře propustný substrát s větším podílem rašeliny. Rostlinu pěstujeme v létě i v zimě v místnosti s pokojovou teplotou (optimum 18 až 20 °C), na světlém místě bez přímého slunce. Na přímém slunci při prudkých výkyvech teploty popř. postříkáním listů studenou vodou vznikají na listech okrouhlé skvrny nebo různé obrazce. Santpaulie zaléváme až po částečném vyschnutí zeminy. V přemáčené zemině kořeny začnou zahnívat, listy a květy často poškozuje plíseň šedá. Ze škůdců se vyskytují často třásněnky a mšice.

Choroby santpaulie
Rostliny se množí listovými řízky, které odebíráme ze zdravých matečných rostlin. Z množení je třeba vyloučit zakrslé matky s drobnými listy, u nichž lze předpokládat napadení virem bronzovitosti rajčete (Tomato spotted wilt virus, TSWV). Takto poškozené rostliny mají často na listech nekrotické skvrny. Rostliny málo kvetou, protože část květů vůbec nevykvete a zaschne. Chorobu šíří především třásněnky, nejčastěji třásněnka západní (Frankliniella occidentalis). Mladé rostliny mohou být ohroženy v nejranějších růstových fázích početnou skupinou půdních hub způsobujících hnilobu kořenového krčku (Pythium ultimum, Phytophthora nicotianae). Napadení se projevuje hnědnutím pletiva kořenového krčku, které přechází na kořeny a řapíky listů. Napadení rostlin omezí řízkování do dezinfikovaného (propařeného) substrátu. Nemocné mladé rostliny je třeba průběžně odstraňovat. Zbylé, zdravé rostliny ošetříme zálivkou 0,05% přípravkem Polyversum (2 – 4l/vody/m²) nebo 0,2% přípravkem Proplant (2 – 4l/vody/m²). K postřiku lze použít 0,2% přípravek Aliette 80 WG. Ošetření opakujeme 2 – 3x v intervalu 10 až 14 dnů.
V málo větraných sklenících trpí africké fialky padlím (Oidium spp.), které se projevuje bílým moučným povlakem na listech. Někdy bývá bílý moučný povlak také na květech. Omezení výskytu lze docílit odpařováním síry v sulfurátorech. Chemická ochrana spočívá v postřiku 0,03% přípravkem Discus nebo 0,05% přípravkem Score 250 EC. Ošetřovat začneme při prvních příznacích poškození. Ošetřujeme 2 – 3x v intervalu 10 dnů. Listovou skvrnitost může u santpaulií způsobit napadení houbou Corynespora cassicola. Při napadení se objeví na spodní straně listů vodnaté černě zbarvené skvrny. Později dochází k odumření pletiva. Účinnou ochranou proti listovým skvrnitostem je průběžné odstraňování nemocných listů a postřik 0,2% přípravkem Topsin M 500 SC. Ošetření opakujeme po 10 dnech. Při hustém rozestavení trpí rostliny hnědnutím listů a květů. Napadená pletiva za vlhka hnijí, za sucha zasychají. Na povrchu se tvoří vrstva šedohnědých prášivých výtrusů plísně šedé (Botrytis cinerea). Chemická ochrana spočívá v důkladném postřiku před a na počátku květu 0,1% přípravkem Ortivat, 0,15% přípravkem Rovral AQUAFLO nebo 0,1% přípravkem Teldor 500 SC.

Text Ing. Antonín Köhler, Foto Ing. Svatopluk Rychlý, Státní rostlinolékařská správa, Opava

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 6/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,
    mám bílomodrou fialku starou 2 roky. Zalévám do talířku cca 2x týdně. Letos jí začaly blednout ( etiolovat) listy od obvodu rostliny. Střed zůstává zelený. Nejsou stopy napadení, listy se nekroutí, rostlina kvete. Stojí na východním okně.
    Prosím o sdělení pravděpodobné příčiny a jak postupovat k odstranění. Díky, Ludmila

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down