01.02.2012 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci oddenkatých kosatců

Kosatce patří k velmi oblíbeným trvalkám. Rod Iris je velmi obsáhlý (asi 300 druhů) a jeho rozdělení je velmi složité. Z praktického hlediska je lze rozdělit na dvě velké skupiny, a to kosatce s oddenky a druhy s cibulí. Zahradní odrůdy první skupiny jsou známé velkokvěté kosatce, které se pěstují nejvíce. Podle výšky se dělí na nízké, střední a vysoké. Květy mají nejrůznější barvy v krásných kombinacích. Převážná většina druhů této skupiny vyžaduje teplou slunnou polohu a propustnou půdu, poměrně dobře snášejí sucho.

Tyto kosatce se přesazují a vysazují v srpnu. Při přesazování se zkracují listy i kořeny na třetinu, hloubka sázení je těsně pod povrchem země. Kosatce s oddenky trpí nejčastěji houbovým onemocněním listů. Ze škůdců jsou nejškodlivější květilky.

Choroby kosatců
K nejvýznamnějším virovým chorobám oddenkatých kosatců patří mozaika kosatce (Bearded iris mosaic virus). Rostliny napadené mozaikou mají zpravidla zakrnělý růst a na mladých listech a poupatech jsou chlorotické skvrny. Květy bývají pestré, se skvrnami nebo proužky tmavých odstínů, rychle vadnou. Virus se přenáší jen ojediněle šťávou, rozšiřují jej hlavně mšice. Ochrana spočívá v likvidaci infikovaných rostlin a soustavném hubení mšic. Co se týče bakterióz, poškozuje kosatce často bakteriální měkká hniloba (Erwinia carotovora subsp. carotovora). Na listech napadených rostlin se objevují vodnaté skvrny. Listy žloutnou od špičky čepelí, pak hnědnou a usychají. Oddenky a spodní části listů a stonků mokře hnijí a vydávají nepříjemný zápach. V době květů se stonky lámou. Silně napadené rostliny je třeba odstranit, zbylé od prvních příznaků poškození ošetřit 0,4% přípravkem Kuprikol 50 nebo Champion 50 WP. Ošetření opakujeme v intervalu 10 až 14 dnů.
Nebezpečnou chorobou kosatců je suchá skvrnitost listů (Heterosporium gracile). Na jaře se objevují na listech drobné, prosvítající skvrnky s červeným okrajem. Později se skvrnky zvětšují a dostávají zřetelný tmavohnědý okraj. Skvrny se vyskytují hlavně na horní polovině listových čepelí. Za vlhka bývají pokryty černavým povlakem výtrusů. Při silném napadení listy se skvrnami postupně odumírají. Ochrana spočívá v jarním odstraňování odumřelých částí listů a průběžné chemické ochraně po celou dobu vegetace. Ošetření opakujeme v intervalu sedmi až deseti dnů, častěji za deštivého počasí. Z registrovaných přípravků lze použít například Dithane DG Neotec – 0,2%, Folpan 80 WG – 0,2% nebo Topsin M 500 SC – 0,1%, přípravky je třeba střídat.
Oddenky (rizomy) mohou být poškozeny houbou Botrytis convoluta, která způsobuje jejich hnilobu. Napadené rostliny zjara neraší nebo listy záhy žloutnou a zasychají. Na bazálních částech listů se objevují šedohnědé povlaky mycelia. Patogen prorůstá do oddenků a na povrchu se objevují drobná černá sklerocia. Za vlhka rizomy zahnívají a do půdy se uvolňují sklerocia. Nemocné oddenky i s přilehlou zeminou je třeba na jaře odstranit. Chemická ochrana spočívá v důkladné zálivce zdravých rizomu 0,15% přípravkem Rovral Aquaflo nebo 0,2% přípravkem Teldor 500 SC v dávce 6 l jíchy na m². V průběhu vegetace rostliny ošetřujeme 0,15% přípravkem Rovral Aquaflo nebo 0,2% přípravkem Teldor 500 SC. Ošetření opakujeme v intervalu 10 – 14 dnů, přípravky je nutno střídat.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnïctví č. 8/2011.

Text Ing. Antonín Kohler, foto Ing. Dušan Slošiar, GLADIRIS Nový Jičín

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Zahradních kosatců je naštěstí mnohem více než zná autor. Odénkové kosatce je třeba dále rozdělit na bradaté (I.barbata) a bezbradkové (I.imberbis). Mezinárodně schválenou autoritou pro třídění a registrace kosatců je American Iris Society. Podrobnější informace uvádí Zahradnický slovník.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down