07.12.2022 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci muchovníku

V posledních letech jsou v nabídkách ovocných školek a zahradních center mezi ovocnými dřevinami stále častěji vyhledávány muchovníky. Muchovníky (Amelanchier Medic., Rosaceae), jako opadavé listnaté keře nebo nízké stromy, mají širší využití, nejen jako ovocné dřeviny, ale najdou uplatnění i jako solitérní okrasné dřeviny, do živých plotů, či léčivé rostliny.

Místem výskytu většiny původních druhů je Severní Amerika (A. alnifolia, A. arborea, A. canadensis, A. laevis, A. lamarcki aj.), po jednom druhu lze nalézt v Evropě, v Malé Asii (A. ovalis) a ve východní Asii (A. asiatica). V Evropě se pěstuje od roku 1596 jako planý ovocný strom a přibližně 100 let v zahradách (také pod označením sultánka nebo rybízovník). Z planých druhů bylo vyšlechtěno mnoho kulturních odrůd s rozmanitým habitem, velikostí, tvarem a barvou listů či květů, ale především různě s velkými a sladkými (především z odrůd muchovníku kanadského a m. olšolistého) či sladkokyselými plody, které jsou někdy označovány jako indiánské borůvky. Okrasné druhy obvykle nemají příliš chutné plody. Ve své domovině se listy A. alnifolia dříve využívaly jako náhrada čaje a pružné dřevo na výrobu šípů.

V době zralosti červeně až fialově zbarvené malvice dosahují velikosti 5–20 mm. Obsahují polyfenolické sloučeniny, minerální látky a vitamíny, vlákninu a pektin, organické kyseliny, karotenoidy a aromatické látky. Plody lze konzumovat v syrovém stavu, zpracovat na džem, zavařovat, sušit, mrazit či připravit z nich sirup, cider, víno, přidávají se k masu či do salátů. Muchovník je řazený i mezi léčivé rostliny s antioxidačními, protirakovinnými, antidiabetickými a protizánětlivými účinky. Podporuje imunitu organismu, působí preventivně proti onemocnění žaludku. Plody jsou i jako potravinové doplňky pro onkologické pacienty. Čaj z listů má příznivé účinky na trávicí ústrojí a detoxikaci organismu.  

Druhy a odrůdy muchovníku Z ovocných druhů a odrůd patří k oblíbeným např. A. × lamarckii Ballerina s velmi chutnými plody dozrávajícími v červenci, které jsou považovány za jedny z nejsladších. Jsou vhodné pro přímý konzum i na zpracování (džemy, džusy, dezerty aj.), ale s oblibou je vyhledávají i ptáci. Zatímco Ballerina patří ke starším odrůdám vyšlechtěným v Nizozemsku v 70. letech, A. grandiflora Prince William patří u nás k novějším. Je nenáročná na pěstování, samosprašná, s modročernými, sladce navinulými plody, které dozrávají počátkem července, a na podzim zdobí zahradu žlutooranžové listy. Mezi novější mrazuvzdorné odrůdy patří i Amelanchier alnifolia Smokey poskytující bohatou úrodu velmi sladkých, šťavnatých plodů, vzhledem i chutí podobným větším borůvkám, postupně dozrávajícími od poloviny června. Je vhodný i pro výsadbu do živých plotů.

Text a foto doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D. AF MENDELU.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down