05.10.2021 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci maliníku a ostružiníku – II. díl

V prvním díle článku jsme se věnovali poruchám, virózám, bakteriózám, fytoplazmózám a mykózám, které napadají maliník a ostružiník. V této části se zaměříme na houbové patogeny způsobující choroby výhonů a listů.

Výhony maliníku a ostružiníku mohou být poškozeny několika druhy hub (Xenodidymella applanata, Paraconiothyrium fuckeli, Botrytis cinerea, Elsinoë veneta), přičemž rozlišit je pouze na základě symptomů je obtížné, často nemožné. V praxi se často zaměňuje odumírání kořenů (Phytophthora fragariae) s odumíráním výhonů vyvolaným různými druhy hub. Pokud odumírají pouze plodné, nikoliv nové mladé výhony, zpravidla se jedná o některého původce odumírání výhonů. Pokud odumírají kromě plodných výhonů i mladé výhony, zpravidla se jedná napadení patogeny napadající kořeny. Podle symptomů lze jen těžko rozlišit patogeny Xenodidymella applanata a Paraconiothyrium fuckeli a přesná identifikace původce je možná pouze mikroskopicky. V obou případech je ale nutné po sklizni výhony hluboce odstřihnout a z porostu odstranit.

 

Xenodidymella applanata

Xenodidymella applanata syn. Didymella applanata (anam. Phoma argillacea), původce didymelového odumírání maliníku a ostružiníku patří k nejzávažnějším, dlouhodobě se vyskytujícím patogenům.  První symptomy se objevují na jaře, když mladé výhony dosahují výšky 20–40 cm. Kolem pupenů v paždí listů mladých výhonů se objevuje fialová skvrna, která později hnědne a v konečné fázi je stříbřitě šedá, často obepínající celý výhon. V pokročilém stadiu se na skvrně objevují drobné černé tečky (pyknidy). V následujícím roce na jaře (březen–duben) se uvolňují pohlavní spory, přenášené větrem a deštěm a přes drobná poranění pronikají do výhonů. Vlhké počasí v době infekce, přehnojení dusíkem, vlhké lokality a přehuštěné porosty podporují napadení. V důsledku napadení výhony odumírají nebo minimálně pupeny normálně neraší a kvalita a množství sklizně se snižuje. Houba přezimuje plodnicemi pohlavního stadia v infikovaných výhonech.

K zabránění šíření patogena je nutné infikované odplozené výhony silně seříznout nízko nad zemí a zlikvidovat. Doporučováno je rozhození mulče (sláma, rašelina, piliny), včasné prosvětlení a odplevelení příliš hustých porostů a zabránění poranění. Cílenou aplikací fungicidů lze udržet výskyt houby na přijatelné míře, a v současné době jsou registrovány fungicidy Score, Signum a Switch. Ošetření se zahajuje při výšce letorostů přibližně 20 cm a podle potřeby se 2–3krát opakuje v intervalu 7–14 dní. Intenzitu ochrany (počet ošetření, interval) je třeba přizpůsobit skutečnému ohrožení porostů. V zahraničí testované fungicidy pro bioprodukci (měďnaté, jílové preparáty a fenyklový olej) nevykázaly uspokojující účinnost, případně byly zcela neúčinné.

Paraconiothyrium fuckeli

Odumírání výhonů způsobuje často nepovšimnutá houba Paraconiothyrium fuckeli (syn. Leptosphaeria coniothyrium), způsobující výrazně závažnější onemocnění než Xenodidymella applanata. Škodlivý účinek houby ještě zvyšuje napadení hálčivcem malinovým.

Text a foto doc. Ing. Ivana Šafránková, Ph.D., AF MENDELU

Celý text článku včetně doprovodných fotografií naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 10/2021.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down