03.08.2008 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci lilií

Přestože se lilie řadí mezi vitální rostliny i ony jsou napadány živočišními škůdci a chorobami. Vhodným výběrem stanoviště a dodržením základních pěstebních opatření můžeme částečně eliminovat případné škody, které mohou ovlivnit jejich celkovou estetickou hodnotu.

Ve stručnosti se zmíníme pouze o nejdůležitějších a nejčastějších škůdců a chorobách, kterými jsou porosty lilií napadány. Z hmyzích škůdců to jsou na prvním místě mšice, které nejenže zeslabují rostlinu, ale hlavně jsou přenašečem viróz. Ochrana proti nim je možná pouze chemická, nejlépe přípravkem Pirimor, který neškodí včelám.
Zákeřným škůdcem lilií je vrtalka , kávově hnědavá muška, která klade vajíčka přímo na poupata lilií v první polovině června. Malé larvičky se zavrtávají do poupat, zrakem poznáme i jejich vstup, a vyžírají vnitřek poupat. Napadená poupata se zakrňují a nevykvetou. Při menším výskytu stačí napadená poupata odstranit, při větším je nutno provést postřik systemickým insekticidem jako je např. Karate, přibližně v pětidenních odstupech v první polovině června. Nápadným žravým škůdcem je chřestovníček liliový, oranžově červený brouk z čeledi mandelinkovitých. Vylíhne se už v dubnu, první generace se objevuje na řebčíku. Chová se jako mandelinka, brouk i jeho larvy obalené trusem požírá listy rostliny. Několik larev dokáže "oholit" celou rostlinu. Na menších plochách lze jeho populaci regulovat pouhým ručním sběrem dospělců, které jsou díky jejich nápadné barvě dobře viditelné. Dalším žravým škůdcem jsou slimáci proti, kterým můžeme použít pelety Limacid nebo Vanish.
Lilie bohužel trpí i celou řadou virových chorob. Nejrozšířenější je patrně virosa bezpříznaková, která se projevuje zpomaleným růstem až zánikem rostliny. Pestrokvětost tulipánová se projevuje kromě zakrnělého růstu též viditelnými světlými, podlouhlými skvrnami zejména podél žilek. Virus okurkové mozaiky je významný tím, že má celou řadu hostitelů mezi plevely, jedním z nich je ptačinec. Spolu s dalšími viry způsobuje strakatost listů. Lilii napadenou virem nelze vyléčit, jakmile zjistíme některý z příznaků, napadenou rostlinu ihned odstraníme z porostu. V případě napadení viry, je infikována celá část rostliny. Virus se nepřenáší semeny, je proto možné získat například ze dvou virózních. Z tohoto důvodu můžeme získat ze semen dvou virózních lilií zdravé rostliny. Vůči virózám jsou nejcitlivější asijské a LA-hybridy, i když i mezi nimi jsou odrůdy tolerantní jako např. ´Connecticut King´, ´Euridike´, ´Sun Ray´a vynikající česká odrůda ´Evina´. Ovšem rekordmanem mezi liliemi je mezidruhový kříženec ´Black Beauty´, která byla uvedena na trh v roce 1957. V těchto případech se dá mluvit nejen o odolnosti, ale snad přesněji o toleranci vůči virům.
Lilie trpí i celou řadou houbovitých onemocnění. Nejnebezpečnějším na cibulích je fuzarióza, která způsobuje hnilobu podpučí a postupně ničí celou cibuli. Původcem je Fusarium oxysporum, jeho spory jsou v půdě prakticky všude. K rozvoji této plísně dochází především v mokrém létě, nebo při nadměrném zalévání např. ve sklenících. Příznakem je zastavení růstu, žloutnutí listů, lodyha zasychá, cibule se v zemi rozpadá. Prevence spočívá kromě výsadby zdravých, eventuelně dezinfikovaných cibulí ve správném vodním režimu a zásadně nesázet lilie na plochy kde byly již pěstovány. Při pěstování ve sklenících, nebo v nádobách je vhodné zemní substrát dezinfikovat chemicky, nebo menší množství lze i tepelně.
Na listech nejnápadněji působí plíseň liliová Botrytis elliptica a plíseň šedá B. cinerea. Nápadně šedé až černé skvrny se na listech lilií objevují především v parném létě, spory se přenášejí větrem, přezimují na zaschlých listech lilií, u L. candidum i na zelených listech. Prevence spočívá ve správné volbě vzdušného stanoviště, v nezahuštěné výsadbě a při častém výskytu je třeba aplikovat i fungicidy typu Benlate, Euparen, Ronilan ještě před propuknutím choroby.
Velmi ojedinělým poškozením lilií je fasciace, česky svazčitost. Tento jev znají dobře i kaktusáři, dokonce fasciaci roubováním přenášejí na podnože. Lodyha lilie ve výši 20 až 30 cm začíná nápadně tloustnout a někdy utvoří dokonce široký řemenovitý útvar. Nejedná se o chorobu způsobenou vnějším činitelem, ze stejné cibule vyroste v dalším roce zdravá rostlina.
V našem státě jsou dvě liliářské organizace sdružující milovníky lilií. Na Moravě působí Lilium Brno, v Čechách Martagon, která má i svoji webovou stránku www martagon.cz kde můžete získat užitečné informace. Obě organizace vydávají svůj odborný zpravodaj, pořádají přednášky a výstavy a vítají nové členy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down