23.05.2012 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci falenopsisu (Phalaenopsis sp.)

Tento pěstitelsky velmi cenný rod orchidejí zahrnuje asi 60 původních druhů. Pochází z Indonésie a východní Asie. Je pěstován ve vysoce prošlechtěných hybridních formách. Květy podobné motýlím křídlům mají barvu od čistě bílé přes růžovou, žlutou, červenou až k fialové. Falenopsis kvete bohatě a dlouho i v domácích podmínkách.

Pěstování falenopsisu není nijak obtížné. Rostlinu umístíme na světlé místo bez plného oslunění. Má rád celoroční stejnoměrné teploty mezi 20 až 25 °C. V noci může být chladněji, ale nikdy pod 15 °C. K zálivce používáme vlažnou měkkou vodu. Zavlažujeme tak, aby substrát byl jen mírně vlhký. Vysoká vzdušná vlhkost je rostlině příjemná, ale není pro ni nezbytná. Po odkvětu ponecháme na květním stvolu několik oček, z nichž se vytvoří nová květenství. Přihnojujeme speciálním hnojivem na orchideje. Nesplnění nároků rostliny vede k pěstitelskému nezdaru. Nízká teplota vyvolává odumírání rostlin nebo rozvoj bakterióz. Nedostatek světla způsobuje opad poupat a menší výtěžnost květů. Vysoká vlhkost je příčinou bakterióz, hnilob a houbových chorob. Nedostatečná vlhkost podporuje rozšíření škůdců, především svilušek a třásněnek.
Choroby falenopsisu Při špatně vedených kulturách mohou být mladé rostliny ohroženy početnou skupinou půdních hub způsobujících padání mladých rostlin (Pythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp.). Napadení se projevuje hnědnutím a odumíráním kořenů. U starších rostlin dochází k hnilobě kořenů a bází listů. Nemocné rostliny je třeba odstranit. Chemická ochrana spočívá v důkladné zálivce vytříděných rostlin 0,05% přípravkem Polyversum (2 l vody/m²) nebo postřiku směsi přípravků Proplant + Rovral Aquaflo (0,15% + 0,1%). Ošetření opakujeme za 14 dnů.
Phalaenopsisy mohou být také napadeny fytoftorovou hnilobou kořenů (Phytophthora palmivora). Napadení se projevuje hnědnutím a odumíráním vzdušných kořenů a listů. Napadená pletiva jsou červenohnědá, později černají a hnijí. Někdy se objeví zelenkavá, později rezavě hnědá hniloba na substrátu kolem rostliny. Části rostlin nad místem infekce vadnou a odumírají. Preventivním opatřením je výsadba zdravých rostlin. Nemocné rostliny je třeba ihned po objevení prvních příznaků poškození odstranit. Vytříděné rostliny chráníme postřikem 0,05% přípravkem Polyversum nebo 0,2% přípravkem Proplant. Ošetření opakujeme 3 – 4x v intervalu deseti dnů.

Text Ing. Antonín Köhler, Foto Ing. Svatopluk Rychlý, Státní rostlinolékařská správa, Opava

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2011

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down