Tato pryšcovitá rostlina dříve známá pod názvem Poinsettia je v období Vánoc vyhledávaným doplňkem, který zdobí leckterý vánoční stůl. Pochází z Mexika, vlastní žluté květy jsou naprosto nenápadné. Velkou okrasnou hodnotu květině dávají barevné listeny na vrcholu stonku. Tradiční červená barva vánoční hvězdy byla postupně doplňována růžovou, žlutou a bílou, pěstují se dokonce i v kombinaci.
Z této ozdoby se můžeme těšit mnoho týdnů, pokud budeme rostlinu pravidelně zalévat odstátou vodou a přihnojovat. Před květem a v jeho průběhu vyžaduje bohatou zálivku, po odkvětu zálivku poněkud omezíme. Vánoční hvězda (poinzécie) nesnáší chladno a průvan. Koupenou rostlinu je nutné donést domů vždy řádně zabalenou. Po opadání malých žlutých kvítků rostlinu hluboko seřízneme a umístíme ji v teple. V polovině května ji přesadíme a začneme ji více zalévat a hnojit. Do květu se podaří dopěstovat tuto náročnou květinu pouze zkušenějším pěstitelům (rostlina krátkého dne, světlo z pouličního osvětlení nebo silné světlo brání vybarvení listenů). Základem pěstitelského úspěchu při pěstování poinzécií je vypěstování zdravých sazenic, jenž odolají napadení půdních fytopatogenních hub. Ze škůdců na vánočních hvězdách nejčastěji škodí molice.
Houbové choroby
Při zakořeňování řízků mohou být sazenice poinzécií ohroženy početnou skupinou půdních hub způsobujících odumírání mladých rostlin (Pythium ultimum, Fusarium spp., Botrytis cinerea). Napadení se projevuje hnědnutím a odumíráním kořenů, báze řízků bývají zahnědlé. Onemocnění sazenic zabráníme řízkováním do čerstvě připraveného substrátu, který před tím postříkáme 0,2% přípravkem Previcur 607 SL. Kromě substrátu je třeba desinfikovat veškeré vybavení množáren (například Savem).
Mladší rostliny bývají často napadeny hnilobou kořenů a výhonů (původce Thielaviopsis basicola, Rhizoctonia solani). U napadených rostlin hnědnou a odumírají špičky vlasových kořenů. Rostliny nerostou, listy žloutnou a opadávají. Báze stonků po obvodě zahnívají. Často vadnou jednotlivé výhony (původce Rhizoctonia solani). Napadené rostliny je třeba odstranit. Chemická ochrana spočívá v důkladném postřiku vytříděných rostlin 0,1% přípravkem Topsin 500. Ošetření opakujeme dvakrát v intervalu 10 dnů.
Při hustém rozestavení trpí rostliny hnědnutím a odumíráním listů a skvrnitostí vybarvujících se listenů. Původcem poškození je plíseň šedá (Botrytis cinerea). Ochranou je postřik fungicidem proti plísni šedé (např. Teldor 500 – 0,1%), který aplikujeme při prvních příznacích choroby. Ošetřujeme jednou až dvakrát v intervalu 7 až 10 dnů.
Text Ing. Antonín Köhler, Foto Ing. Svatopluk Rychlý, Státní rostlinolékařská správa Opava
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 12/2010.
Dobrý den, mám vánoční hvězdu už dva roky, krásně košatou, ale má na listech takové lepivé kapičky. Můžet emi poradit, jak se toho zbavit, mám celý parapet olepený. Hvězdu mám na východním okně na parapetu nad radiátorem. Děkuji za odpověď Lucie
Dobrý den, máme vánoční hvězdu, která má léčivé kapičky na listech a zároveň olepenou desku pod ní.Můžete nám poradit co s tím.Děkuji