02.05.2011 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci bramboříku

Brambořík (Cyclamen spp.) patří k oblíbeným kvetoucím hrnkovým rostlinám. Potěší nás jeho krásné motýlovité květy a listy s ozdobnou kresbou. Vyšlechtěné kultivary se pěstují v rozmanitých barvách a tvarech. Kvetoucí bramboříky jsou na trhu po celý rok, hlavní období je od podzimu do jara.

Při pěstování nás brambořík může i zklamat. Listy žloutnou, květní stopky se svěsí nebo uhnívá srdéčko rostliny. Příčinou tohoto pěstitelského nezdaru je příliš teplé prostředí a nesprávná zálivka. Bramboříku prospívá a dlouho kvete jen na světlém a studeném místě při teplotě 10 až 15 °C. Při teplotě nad 15 °C rychle odkvétá a nové květy se objeví jen stěží. Bramboříky je nejvhodnější zalévat spodem do misky, čímž chráníme srdéčka rostlin a hlízy před hnilobami a plísněmi. Brambořík se množí semenem. Brambořík je citlivý na chyby při pěstování, které jsou příčinou hnilob a vadnutí rostlin. Ze škůdců na rostlinách nejčastěji škodí mšice a třásněnky.

Choroby bramboříku
Výsev bramboříků může být ohrožen v nejranějších růstových fázích početnou skupinou půdních hub způsobující padání mladých rostlin (Pythium ultimum, Botrytis cinerea, Rhizoctonia solani). Napadené mladé semenáčky hnědnou, padají a odumírají. U starších rostlin hnědnou a odumírají kořeny a báze listů. Padání mladých rostlin omezí moření osiva a výsev do dezinfikovaného (propařeného) substrátu. Osivo moříme 15 minut bezprostředně před setím v 0,1% přípravku Topsin 500. Starší rostliny bývají často postiženy fuzáriovým vadnutím (Fusarium oxysporum f. sp. cyclaminis). Napadené rostliny mají na listech prosvětlenou nervaturu. Listy žloutnou, vadnou a odumírají, kořeny zahnívají. Na řezu hlíz jsou viditelné hnědé svazky cévní. Nemocné rostliny je třeba odstranit. Chemická ochrana spočívá v důkladné zálivce vytříděných rostlin 0,1% přípravkem Topsin 500 v dávce dva až čtyři litry na metr čtvereční záhonu. Ošetření opakujeme v intervalu 14 dnů. Zásah je účinný také proti kořenovým hnilobám způsobených houbami Thielaviopsis basicola, Cylindrocarpon destructans a Rhizoctonia solani. U napadených rostlin dochází k zastavení růstu, žloutnutí listů a zahnívání kořenů.
Bramboříky mohou být také napadeny fytoftorovou hnilobou kořenů (Phytophthora nicotianae). Napadení se projevuje hnědnutím a odumíráním kořenů, hnilobou hlíz a bází listových řapíků. Chemická ochrana spočívá v důkladném postřiku nebo zálivce 0,2% přípravkem Aliette 80 WP nebo 0,2% přípravkem Previcur 607 SL v dávce dva až čtyři litry na metr čtvereční záhonu. Zahnívání hlíz způsobuje také bakteriální měkká hniloba (Erwinia carotovora subsp. carotovora). Na napadených hlízách se objevují propadlé tmavé mokvavé skvrny. Později hlízy zahnívají a silně páchnou. Napadené rostliny je třeba odstranit, zbylé ošetřit 0,3% přípravkem Kuprikol 50.

Text Ing. Antonín Köhler, foto Ing. Svatopluk Rychlý, Státní rostlinolékařská správa, Opava

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down