25.03.2025 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští zemědělci prodávají své komodity pod evropskými cenami

Ceny, za které své komodity prodávají čeští zemědělci, jsou nižší než průměr EU. Na konferenci Zemědělského svazu v Praze to dnes řekl jeho předseda Martin Pýcha. Čeští zemědělci podle něj nejsou schopni promítnout rostoucí náklady do cen. Stojí za tím mimo jiné současné nastavení zemědělské politiky, uvedl.

Třeba pšenici čeští zemědělci za posledních 25 let prodávali o 12 procent levněji, než byla průměrná burzovní evropská cena. V případě mléka se rozdíl pohyboval mezi pěti a 20 procenty v neprospěch zemědělců v Česku, řekl Pýcha.

Ve srovnání s průměrem EU jsou čeští zemědělci podle Pýchy více závislí na dotacích. U některých dotace tvoří až 85 procent příjmu, uvedl. To se odráží také v tom, že ceny zemědělců rostou mírněji - zatímco mezi lety 2004 a 2024 ceny zemědělců stouply přibližně o 42 procent, ceny potravinářů jsou vyšší o 58 procent a spotřebitelské ceny o 91 procent, uvedl Pýcha.

Pýcha kritizoval také podle něj špatnou výkonnost potravinářského průmyslu v ČR. V roce 2020 byla výkonnost na 56 procentech úrovně zemí EU. "To je fatální číslo," uvedl.

Výkonnost potravinářských firem je podle Pýchy jedním z aspektů, který rozhoduje o tom, jaká bude cena potravin. "V okamžiku, kdy mlékárna je na polovině efektivnosti, nemůže být máslo levnější," doplnil.

Menší zisky

V loňském roce skončilo 40 procent tuzemských zemědělských podniků na nule nebo ve ztrátě. Zisk v zemědělském sektoru loni činil 3,7 miliardy korun, oproti roku 2023 klesl o 2,6 miliardy korun. Při započítání zhruba 30.000 zemědělských podniků byl loňský průměrný zisk na jednoho zemědělce 123.000 korun. Zisk na hektar meziročně klesl z 1800 korun na 1060 korun, uvedl už dříve Pýcha.

Meziroční inflace v Česku v únoru zpomalila na 2,7 procenta z lednových 2,8 procenta. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 procenta, informoval už dříve Český statistický úřad (ČSÚ). Na meziroční růst cenové hladiny měly podle statistiků opět největší vliv potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny v zemědělství se v únoru oproti loňsku zvýšily o 9,3 procenta. Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců vzrostly o 0,9 procenta.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down