Druidové věřili, že slunce nikdy neopustí cesmínové keře, a proto je považovali za svaté. Cesmína se používala pro dekorace i v průběhu Saturnálií ve starověkém Římě a k uvítání nového roku v Číně. Použití cesmíny jako vánoční dekorace přetrvalo dodnes. V Anglii a zvláště v Severní Americe existují rozsáhlé plantáže zaměřené na její pěstování.
Ve středověku se používaly cesmíny k zapuzení ďábla, čarodějnic a zlých duchů od obydlí. Cesmínové keře vysázené kolem domů působily jako protikouzlo zlým čárám. Účinek se vysvětloval jednak pichlavými listy a také krvavě rudými plody.
Indiáni věřili, že cesmíny pomáhají dosáhnout vítězství v bitvách. Sušili jejich plody tak, aby se zachovala červená barva a používali je jako korálky.
Morfologické znaky
Cesmíny nemusíme nijak zvlášť představovat. Jedná se o prvotřídní, oblíbené stálezelené dřeviny, které představují základ sortimentu stálezelených dřevin. Cesmíny jsou stálezelené či opadavé stromy nebo keře. Většina ze 400 známých druhů roste v tropech – vyskytují se jak v jihovýchodní Asii, střední a jižní Americe tak i v Indii, Africe a na Madagaskaru. Jen několik druhů zasahuje do mírného pásma. Patří společně s rodem nitkokvětec (Nemopanthus) do čeledi cesmínovitých – Aquifoliaceae. Cesmíny mají střídavé jednoduché listy, jednopohlavné bílé květy, které vyrůstají samostatně nebo ve svazečcích v paždí listů obvykle na loňských větvích. Plod je peckovice, nejčastěji výrazně červeně zbarvená. Cesmíny, alespoň naprostá většina druhů mírného pásma, jsou dvoudomé – proto, pokud chceme aby nám bohatě plodily, musíme společně vysadit jak samčí tak i samičí rostliny.
V listech a plodech obsahují cesmíny jedovaté alkaloidy, nebezpečí otravy hrozí hlavně dětem při požití většího množství plodů. Otrava se projevuje zvracením, silnými průjmy a ospalostí. Jako léčivá rostlina (kůra) se používala zejména v Anglii proti kašli. V Americe se využívala jako podpůrný lék proti spalničkám a proti porodním bolestem. Pivo s vývarem z cesmínového listí se doporučovalo proti kolikovým bolestem. Z listů tropické cesmíny I. paraguariensis se vyrábí nápoj maté.
Text a foto RNDr. Pavel Sekerka, Botanická zahrada hl. m. Prahy
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2010.