Český kámen patří do české zahrady

Přírodní kámen je pro zahradu i park vítaným oživením, ať už v podobě solitéry, jako sokl či obklad nevzhledné betonové zdi, šlapáky v trávníku nebo kamenná dlažba, jeho použití je však ještě daleko širší. V Dobřichovicích nedaleko Prahy sídlí společnost Mramor Slivenec, a. s., která těží a zpracovává jedinečný kámen s typicky načervenalou barvou – slivenecký mramor.

V Praze jej můžete vidět ve většině církevních budov, nejstarší je v Chrámu sv. Víta, obklady a schodiště z něj však nalezneme i v mnoha pražských činžovních domech. Slivenecký lom byl dodavatelem dlažby na pražském Václavském a Staroměstském náměstí, pochází odsud tzv. pražská mozaika s typickým střídáním šedého a červeného odstínu kostek. Poslední velkou zakázkou s použitím sliveneckého mramoru bylo metro Rajská zahrada či schodiště Národního muzea, v současnosti dodává společnost Mramor Slivenec a. s. podlahovou dlažbu do Klementina.

Současným vlastníkem lomu o rozloze 17 ha nedaleko chráněné krajinné památky Lochkovský profil a zároveň i továrny v Dobřichovicích na ploše 40 000 m2 je společnost Mramor Slivenec a. s. Ta usiluje o postupný rozvoj nejen společnosti, ale i samotného výrobního programu. Do Prahy se v současnosti vozí slezský mramor z lomu zhruba 300 km od Prahy, dovážel se dokonce i z Číny. Dodavatel kvalitního kamene je přitom jen několik kilometrů od hranice Prahy.

Termín dodání kamene se pohybuje podle náročnosti zakázky kolem dvou až čtyř týdnů.  Pro výběr nejvhodnějšího materiálu je ideální osobní návštěva. Kromě sliveneckého mramoru nabízí společnost Mramor Slivenec zpracování produktů i z jiných materiálů.*

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 5/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down