Začnu tradičně obecnými ekonomickými ukazateli za uplynulý rok. Podle ČSÚ dosáhla ČR v roce 2020 „přírůstku“ hrubého domácího produktu o –5,6 %. Oficiální údaj o roční inflaci v tuzemsku za rok 2020 říká +3,2 %. To je obrázek vlivu pandemie covidu-19 a s ním souvisejícími omezeními ekonomické aktivity společnosti. Obdobně méně příznivě vyšly i údaje o spotřebě květin – „přírůstek“ –3 %, přestože po krátké přestávce bylo povoleno květiny a zahrádkářské potřeby prodávat.
To se projevilo i ve zdrojích zboží pro náš trh poklesem vlastní produkce o 1,9 % (hlavně kompostováním přebytků) i snížením dovozu květin o 1,2 % z důvodů snížení nabídky na burzách a komplikací v dopravě.
Domácí produkce
Za rok 2020 hodnota produkce květin poklesla o 1,9 %, pro srovnání rok 2019 vykázal +3,6 %. Objem zboží pro rozhodující odbytovou část roku (březen až květen) byl rozpracován minimálně na stejné úrovni jako v předcházejícím roce. Již od února se začalo mluvit o nebezpečí pandemie a s ní o možnosti omezení pohybu lidí a o lockdownu. V sousedních zemích již k takovým krokům dospěli. Proto především obchodní řetězce zahraničních vlastníků přestaly objednávat rostlinné zboží z obav z likvidace neprodaných přebytků, pokud by došlo k uzavření prodejů. K tomu na počátku března skutečně došlo. Naštěstí pro květináře byly následně vyhlášeny obory, které mohly své zboží v maloobchodě prodávat, mezi nimi i květinové prodejny a prodejny zahrádkářských potřeb. To však již uplynulo několik týdnů počátku hlavní odbytové sezóny květinářského zboží. Současně u pěstitelů čekaly dodané sazenice další obrátky na nasázení, ale nebylo kam – plochy se neuvolnily včas. Řešením byla likvidace a kompostování přebytků.
Následně po celý rok nebyly květiny na prodejnách omezeny vyhláškami, jen kupní síla působila nejistě. V jarní odbytové špičce působila všechna omezení pohybu lidí na odbyt příznivě – narostl zájem o vše pro aktivity na zahrádkách, balkónech a u domů. Příznivě se tento stav nedostatku zboží promítl i do optimalizace cenové hladiny květinářských produktů, když byly i řetězce ochotny při nedostatku zboží o cenách jednat. To dříve nešlo a požadavky dodavatelů na zvýšení nákupních cen byly považovány za drzost a byly důvodem k ukončení spolupráce. Tím se dosáhlo zvýšení cenové hladiny pro pěstitele, které ovlivnilo i výše uvedené roční výsledky. Pokud by ke zvýšení cen nedošlo, propad hodnoty produkce by byl ještě asi o 1,5–2 % větší. V článku o stavu českého květinářství 2019 jsem pesimisticky očekával, že propad tuzemské produkce vlivem neprodaného zboží dosáhne 10–20 %. Nakonec se situace vyvinula příznivě, i když k propadu došlo.*
Text Ing. Zdeněk Nachlinger, Průhonice
Celý článek naleznete v časopise Zahradnictví č. 8/2021 s tématem měsíce Květinářství a školkařství.